Dodany: 07.08.2004 16:08|Autor: elendir

[bez tytułu]

"Miłość nie jest przede wszystkim słowem. Żadnym słowem. Ani tym, co na pseudopoczątku, ani tym, co tutaj. Tak właśnie zduszone, zdławione, zmiażdżone jest słowo Miłość. W świecie słów słowo Miłość nie znaczy nic. Mówiąc inaczej, znaczy to, co kto chce, co komu ślina na język.

Miłość jest spontanicznym, bezinteresownym czynieniem miłości, tak jak słońce jest spontanicznym, bezinteresownym promieniowaniem słoneczności. Słońce jest słońcem w świecie heliosowym, Miłość jest słońcem w świecie jasności, Miłość jest słońcem w świecie ciemności."

Chciałabym, żeby to była esencja tej książki, niestety nie jest to możliwe. Utwór Stachury jest obszerny, wielowątkowy i, nie ma co ukrywać, trudny. A może tylko tak mi się wydaje - już kilka dobrych lat minęło od czasu, gdy miałam tę książkę w rękach. Ale chętnie do niej powrócę.

Użytkownik: cheechako 27.09.2005 20:53 napisał(a):
Odpowiedź na: "Miłość nie jest przede w... | elendir
Tak sobie "dorywczych czytaczy" twórczości Stachury "Fabula Rasa" może być trudna do zaakceptowania,jeżeli w innych utworach "akcja" powiedzmy była już z lekka marginalizowana tak w FR trudno jej szukać, Stachura na tych kilkuset stronach zawarł chyba wszystko w co wierzył i w co chciałby wierzyć, moim zdaniem odszedł od przypinanych mu etykietek, także myśle że kto nie poszedł za radą autora, nie poszedł dalej i jeszcze dalej i zatrzymał się na mniej lub bardziej składnych słowach i zdaniach innych utworów Stachury może poczuć sie lekko zawiedziony czytając FR,co nie umniejsza jej wielkiej wartości:)Pozdrawiam! cheechako:)