Dodany: 12.02.2006 00:38|Autor: Anitra

Książki i okolice> Konkursy biblionetkowe

ROZWIĄZANIE KONKURSU nr 16 "Muzyka w literaturze"

Witam!

Po dziesięciu dniach zmagań nadszedł wreszcie najprzyjemniejszy moment – ogłoszenie wyników. :-)

Zacznę od listy laureatów, choć pewnie prawidłowe odpowiedzi bardziej Was w tej chwili interesują, ale co tam – zaryzykuję. ;)

W zabawie wzięły udział 22 osoby. Moim zdaniem, to bardzo ładna liczba. :-)

Maksymalnie można było zdobyć 84 punkty (4 za każdy z 21 fragmentów). Walka o punkty do końca była zacięta. ;)

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

LISTA LAUREATÓW

16. mafia, Sznajper........17 pkt
17. Fruktoza...............15 pkt
18. Moni...................12 pkt
19. Diana Sørsås............7 pkt

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Oczywiście wszystkim serdecznie gratuluję. :-)
Szczególne gratulacje kieruję do BiblioNETkowiczów debiutujących w konkursie, a byli to:
Sznajper, flaming, verdiana i edycia. :-)

Dziękuję wszystkim konkursowiczom oraz Bognie za pomoc w organizacji konkursu.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Ogółem otrzymałam od Was 128 maili (ostatniego na cztery minuty przed końcem konkursu).
Najczęściej odgadywanym fragmentem był nr 21 (rozpoznali go wszyscy), najmniej osób rozpoznało fragment nr 19 (a nie, chyba najtrudniejszą, piętnastkę). ;)

A oto odpowiedzi z drobnym komentarzem, w którym staram się udowodnić, że fragment wcale nie był trudny (przy okazji przytaczam podpowiedzi, które znalazły się na forum):

1) Gabriel Garcia Marquez - "O miłości i innych demonach"
Dona Olalia była uczennicą Domenica Scarlattiego.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Fragment charakterystyczny dla tego autora, dla niektórych wielkim problemem było za to odgadnięcie konkretnego tytułu. A przecież na forum była podana podpowiedź...
jamaria (2006-02-04 21:21:26):
"Jedynka jest bardzo włochata."
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 7 uczestników: jamaria, Smeagol, inaise, Nutinka, Annika, emkawu, pawelw
Niepełnej odpowiedzi udzielił 1 uczestnik: verdiana

2) J. R. R. Tolkien - "Hobbit, czyli tam i z powrotem"
Krasnoludy muzykują w norce hobbita Bilbo.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Jeden z najczęściej rozpoznawanych fragmentów.
Myślę, że bajkowy nastrój tego fragmentu był łatwo wyczuwalny. Mnóstwo postaci, mnóstwo instrumentów, niektóre niemal większe od właścicieli – to mogło naprowadzić na myśl, że bohaterami są krasnoludy. ;)
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 16 uczestników: KejTi, Jean, mafia, Smeagol, inaise, Aśka16, veverica, Sznajper, flaming, Czajka, Nutinka, Annika, emkawu, pawelw, verdiana, edycia
Niepełnej odpowiedzi udzieliło 3 uczestników: jamaria, annmarie, Moni

3) Frances Hodgson-Burnett - "Tajemniczy ogród"
Dick znał Mary z opowieści Marthy, swojej siostry.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pierwsze spotkanie Mary i Dicka. Mary chciała poznać chłopca, o którym słyszała, że przyjaźni się ze zwierzętami (to taka charakterystyczna cecha tej postaci).
Niektórzy pisali mi, że Dick dowiedział się o Mary z listu Marthy. Prawdą jest, że taki list został napisany, ale to nie z niego chłopiec wiedział o Mary; siostra opowiedziała mu o niej dużo wcześniej. Ale odpowiedź uznawałam, bo to już jest szczegół. :-)
Z rozmysłem pozostawiłam wskazówkę w postaci ostatniego zdania, w którym wspomniani są Hindusi. Przydała się. :)
Czajka (2006-02-03 10:06:24):
"Klucz masz w ostatnim zdaniu, a nawet w drugiej połowie ostatniego zdania. Fragment trzeci. Mogłaś widzieć."
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 16 uczestników: jamaria, KejTi, Jean, mafia, Smeagol, inaise, veverica, flaming, Czajka, Nutinka, Annika, emkawu, pawelw, verdiana, edycia, annmarie
Niepełnej odpowiedzi udzieliło 4 uczestników: Aśka16, Diana Sørsås, Moni, Raptusiewicz

4) Jerzy Szaniawski - "Dwa Teatry"
Zięć nazywał się Tomasz Łaniewski.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Mało znany dramat i do tego najtrudniejsze chyba pytanie w całym konkursie, przyznaję, że przy układaniu go zabrakło mi weny. ;)
Niektórzy nawet zaznaczali, że to dramat w dramacie (jednoaktówka pod tytułem „Matka”), ale to nie było konieczne.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Za to na forum pojawiła się bardzo dobra moim zdaniem podpowiedź Raptusiewicz (2006-02-08 19:46:00):
"Ja obrałam dobry Kierunek;), niedaleko opery, albo i 2 kierunki:)".
Dziwne, że przeszła bez echa. ;)
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 7 uczestników: Smeagol, inaise, flaming, Nutinka, Annika, emkawu, pawelw
Niepełnej odpowiedzi udzieliło 2 uczestników: verdiana, Raptusiewicz

5) Charlotte Bronte - "Dziwne losy Jane Eyre"
Na fortepianie grała panna Blanka Ingram.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Bardzo znany utwór, ale znów trudniejszy fragment. Mieliście tutaj kilka ciekawych pomysłów. ;)
Tak naprawdę, to planowałam wybór innej części tego utworu, ale pojawiła się ona jakiś czas temu w konkursie, więc musiałam poszukać zastępstwa. Ostatecznie ten fragment jest chyba ciekawszy. :-)
Smeagol (2006-02-05 14:01:01):
"5. Ci się bardzo podobał, ja to czytałam, ale nie do końca bo mi zabrali, więc też nie mam w ocenach. Ale uważam, że fragment dosyć trudny. Chociaż jak się wczytasz w emocje pomiędzy wierszami tego dialogu to powinnaś zgadnąć."
veverica (2006-02-05 14:04:49):
"A czytałam tylko to, czy jeszcze coś z tych stron?"
Smeagol (2006-02-05 14:06:56):
"Jeśli chodzi o 5. to tylko to, ale nie znam nikogo kto by przeczytał więcej ;)"
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 8 uczestników: jamaria, Jean, Smeagol, inaise, Czajka, Nutinka, Annika, pawelw
Niepełnej odpowiedzi udzielił 1 uczestnik: Fruktoza

6) William Szekspir - "Burza"
Pieśń śpiewa Ariel.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Dość łatwo rozpoznaliście Szekspira, ale z tytułem było już gorzej. Jak można strzelać w tak szacowne dramaty. ;) Był i „Hamlet” i „Król Lear”, „Koriolan” i „Król Henryk IV”...
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 8 uczestników: jamaria, Smeagol, inaise, Czajka, Nutinka, Annika, emkawu, pawelw
Niepełnej odpowiedzi udzieliło 2 uczestników: edycia, Raptusiewicz

7) Tove Jansson - "W Dolinie Muminków"
Muminek i Włóczykij wyszli przez okno po drabince linowej.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
A myślałam, że z tym fragmentem nie będzie problemów. Od razu widać, że to jakaś bajka, a Włóczykij jest całkiem jasno przedstawiony (organki i kapelusz!). Oczywiście usunęłam tytuł jego najweselszej piosenki „Wszystkie małe zwierzątka wiążą kokardkę na ogonie!”. :P Zwróciliście uwagę, że [R.], czyli Ryjek, „zawsze śpi o tydzień dłużej od innych”? Sen zimowy, jak nic! Tu było naprawdę wiele tropów. :-)
Wiem, że był problem z odgadnięciem, która to z części. Na swoje usprawiedliwienie mogę tylko powiedzieć, że fragment pochodzi z początku książki (co wiedzą Ci, którzy sprawdzili). ;)
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 10 uczestników: Smeagol, inaise, veverica, flaming, Czajka, Nutinka, Annika, emkawu, pawelw, annmarie
Niepełnej odpowiedzi udzieliło 8 uczestników: jamaria, Jean, mafia, Aśka16, Sznajper, verdiana, edycia, Fruktoza

8) Charles Dickens - "Opowieść wigilijna"
X to Duch Wigilijnej Przeszłości.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Ten mało charakterystyczny fragment bardzo znanego utworu sprawił Wam sporo kłopotów.
Jest to opis zabawy świątecznej, w której Scrooge oczywiście odmówił uczestnictwa. Pożałował tej decyzji, gdy dzięki jednemu z duchów odwiedził swojego siostrzeńca.
Co do tajemniczego X, to zostawiłam Wam dodatkową wskazówkę w postaci [d.] – oczywiście skrótu od „ducha”. Zresztą myślę, że znając treść utworu odpowiedź można było wywnioskować z sensu zdania.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 8 uczestników: Jean, mafia, inaise, flaming, Nutinka, Annika, emkawu, pawelw
Niepełnej odpowiedzi udzielił 1 uczestnik: Czajka

9) Goscinny - "Mikołajek"
Uczniowie przygotowywali się do wizyty ministra.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Mamy tu charakterystyczny styl, a do tego rzecz dzieje się w szkole. Tajemnicze "[M.]", które śpiewali uczniowie, to oczywiście "Marsylianka". :-) Fragment łatwy, więc dałam trudniejsze pytanie.
Ciężko szło zgadywanie, który to z "Mikołajków". Najprostsza odpowiedź była tą właściwą - po prostu... "Mikołajek". :P
Czajka (2006-02-05 08:28:46):
"Myśl nad 9, jeżeli to co myślę, to M jest kluczowe i bardzo łatwe."
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 7 uczestników: jamaria, Smeagol, veverica, Nutinka, Annika, emkawu, pawelw
Niepełnej odpowiedzi udzieliło 6 uczestników: inaise, Sznajper, flaming, Czajka, Raptusiewicz, Fruktoza

10) Maria Kuncewiczowa - "Cudzoziemka"
Kazio to zmarły syn Róży.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Z tym fragmentem nie było raczej kłopotów. Pytanie okazało się również proste. :-)
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 10 uczestników: KejTi, Smeagol, inaise, veverica, flaming, Czajka, Nutinka, Annika, pawelw, Raptusiewicz
Niepełnej odpowiedzi udzielił 1 uczestnik: jamaria

11) Aleksander Dumas (syn) - "Dama Kameliowa"
W pokoju znajdowały się cztery osoby.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Tu zadałam kłopotliwe pytanie... Ile było tych osób? Łatwo policzyć, jeśli się wie, że w pokoju znajdowali się: Małgorzata, Gaston, Prudencja i Armand. Służąca oczywiście nie siedziała tam z nimi. ;)
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 9 uczestników: jamaria, Smeagol, inaise, Czajka, Nutinka, Annika, pawelw, Raptusiewicz, Fruktoza

12) Adam Mickiewicz - "Do M***"
Ojciec poety był adwokatem lub jurystą - zdania są podzielone (uznawałam obie odpowiedzi; ta druga pojawiła się tylko raz). :-)
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
"Precz z moich oczu!... posłucham od razu,
Precz z mego serca!... i serce posłucha,
Precz z mej pamięci!... nie tego rozkazu,
Moja i twoja pamięć nie posłucha."
Prawdopodobnie wszyscy znają początek tego wiersza, ale nie wszyscy skojarzyli z nim jego kolejne zwrotki. ;)
To był łatwiutki fragment, który miał Was zachęcić do udziału w konkursie. Udało się? :)
jamaria (2006-02-02 21:31:57):
"Dwunastkę to chyba wszyscy będą mieli ;)"
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 17 uczestników: jamaria, KejTi, Smeagol, inaise, Aśka16, veverica, Sznajper, flaming, Czajka, Nutinka, Annika, emkawu, pawelw, verdiana, edycia, annmarie, Raptusiewicz
Niepełnej odpowiedzi udzieliło 3 uczestników: Diana Sørsås, Moni, Fruktoza

13) Albert Camus - "Dżuma"
Pytanie było podchwytliwe. W Operze Miejskiej można było zobaczyć TYLKO "Orfeusza i Eurydykę", operę, którą grano co piątek, od kiedy trupa nie mogła opuścić miasta z powodu epidemii.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Największa konkursowa niespodzianka - nie myślałam, że sprawi, aż tyle kłopotu. Początkowo utwór rozpoznało niewiele osób, ale później jakby spłynęło na Was oświecenie i ostatecznie jest nieźle. :-)
Fragment może nie był bardzo łatwy, ale ostatecznie było tam parę wskazówek. Zakończenie fragmentu powinno Was naprowadzić na właściwy trop, poza tym nie ukryłam inicjałów dwóch postaci wymienionych na początku... ;)
Reszty dopełniały podpowiedzi na forum.
Smeagol (2006-02-04 21:53:36):
"A 13 rzeczywiście tak popularna, że aż za przeproszeniem mnie zaryło, że to to ;)"
Smeagol (2006-02-04 22:10:38):
"Nie wszystko jest takie na jakie wygląda. Fragment wyrwany z kontekstu łatwo źle zinterpretować. Pomyśl o tym rozkraczonym jeszcze, a jak wymyślisz to masz tytuł ;)"
Smeagol (2006-02-05 12:44:12):
"Pomyśl co to właściwie dzieje się z tym rozkraczonym, co tam jest napisane, a czego nie ma, za to się niepotrzebnie nasuwa na myśl?"
veverica (2006-02-07 18:42:18):
"Czytałaś go, tylko, i bardzo Ci się podobał. On taki ogólnie popularny... No czemu on runął, czemu??? Że rozkraczony... może ja sobie coś dopowiadam, ale dla mnie to znaczące bardzo jest:)"
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 11 uczestników: jamaria, Smeagol, inaise, Aśka16, veverica, flaming, Nutinka, Annika, emkawu, pawelw, edycia
Niepełnej odpowiedzi udzielił 1 uczestnik: verdiana

14) Olga Tokarczuk - "Prawiek i inne czasy"
X to Adelka, Y to Antek.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Tu taka ciekawostka. Zaszedł dziwny zbieg okoliczności między treścią tego fragmentu, a mianowicie wykonywanym w nim utworem „Na sopkach Mandżurii”, a poprzednim konkursem, w którym utwór ten pojawił się w odpowiedzi na jedno z pytań. Czy ktoś oprócz mnie zwrócił na to uwagę? ;)
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 8 uczestników: Smeagol, inaise, veverica, Nutinka, Annika, pawelw, verdiana, Moni
Niepełnej odpowiedzi udzieliło 2 uczestników: KejTi, flaming

15) Henryk Ibsen - "Peer Gynt"
Peer Gynt znajduje się w sali tronowej na zamku Starego z Dowru (chciał poślubić córkę władcy Kobietę w Zieleni).
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Fragment dość charakterystyczny, ale za to utwór mało znany (sądząc po ilości ocen w BiblioNETce). Moim zdaniem, podpowiedzią mogło tu być stwierdzenie "Pożryjcie go zaraz! On patrzy jeszcze ludzkimi oczami!" (dla niewtajemniczonych: bohater znajduje się wśród trolli).
A tego utworu w moim konkursie trzeba było się spodziewać. ;) Niektórzy to przewidzieli, a może pomogły im pewne wzmianki na forum na temat drobiu... Hm, spuśćmy na to zasłonę milczenia. :-) Dramat polecam, myślę, że wart jest uwagi.
Verdiana (2006-02-05 11:25:30) napisała na forum:
"15 przez skojarzenie z muzyką, bardzo dosłowne skojarzenie. :-))".

To była spora podpowiedź, ale były jeszcze większe...
Czajka (2006-02-03 19:05:24):
"A czy ta gęś nie w dusiołkach właśnie? Bo na mnie wypadła z dusiołka. Chyba już zacznę strzelać. :-))"
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 6 uczestników: Smeagol, Nutinka, Annika, emkawu, pawelw, verdiana
Niepełnej odpowiedzi udzielił 1 uczestnik: Czajka

16) Artur Conan Doyle - "Studium w szkarłacie"
Sherlock Holmes mieszkał przy Baker Street 221B.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Tutaj dużą podpowiedź stanowiło pytanie. Problem był jedynie z rozpoznaniem tytułu książki. A wystarczyło trochę... dedukcji.
Dr Watson opisuje zwyczaje Holmesa w sposób pozwalający wyczuć, że nie znają się od dawna. Stwierdza, że "gra była (...) równie dziwaczna jak wszystko, co X robił", a zatem nie bardzo wie, czym jego towarzysz właściwie się zajmuje. Stąd już tylko kroczek do wniosku, że to musi być jedna z pierwszych książek o detektywie, a nawet - pierwsza, czyli ta w której bohaterowie się poznają i wprowadzają pod adres, o który pytałam. Proste. ;)
Czajka:
(2006-02-06 10:53:38) "O 16 dużo było - charakterystyczna, metody, dym, snuła się nawet po forum niedawno. :-))"
i (2006-02-03 13:21:03) "Ach i zapomniałam. 16 - przeczytajcie pytanie."
Nutinka (2006-02-05 17:08:18):
"Nutinka 16. czytała, a nawet wprowadza w życie poznane tam metody, zwłaszcza w konkursach w biblionetce ;)."
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 9 uczestników: jamaria, Smeagol, inaise, Czajka, Nutinka, Annika, emkawu, pawelw, Raptusiewicz
Niepełnej odpowiedzi udzieliło 4 uczestników: Jean, Aśka16, Sznajper, verdiana

17) George Bernard Shaw - "Pigmalion"
Eliza jest kwiaciarką.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Fragment, w którym Higgins i Pickering opowiadają o postępach Elizy matce profesora, nie był chyba bardzo trudny. Wszyscy, którzy go rozpoznali nie mieli też problemów z pytaniem, bo nie otrzymałam niepełnych odpowiedzi. :-)
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

18) Jane Austen - "Duma i uprzedzenie"
Był to opis Mary Bennet.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Opis charakterystyczny dla Austen. Do tego oficerowie w oczywisty sposób kojarzący się z „Dumą i uprzedzeniem”...
Smeagol (2006-02-05 13:50:49):
"A 18 jest banalna i Ci oficerowe, o których ciągle mówicie to dużo naprowadzają. I ja mam to w ocenach. I bardzo mi się podobało ;) A na Tobie, JAmario, nie zrobiło wrażenia."
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 8 uczestników: jamaria, Smeagol, inaise, Nutinka, Annika, emkawu, pawelw, Raptusiewicz
Niepełnej odpowiedzi udzieliło 3 uczestników: Diana Sørsås, Czajka, Fruktoza

19) Howard Pyle - "Robin Hood"
Robin Hood obiecał Allanowi z Doliny, że poślubi swoją ukochaną Helenę.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Przede wszystkim mamy tu charakterystyczne słownictwo. ;)
Czy na trop nie naprowadzał fakt, że uczta ma miejsce... w lesie?
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 5 uczestników: Smeagol, inaise, Nutinka, Annika, pawelw

20) Gene Brewer - "K-PAX"
Steve jest zięciem doktora Brewera.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Długo się zastanawiałam, czy włączyć ten fragment do konkursu, bo o ile film jest bardzo znany, to książka już trochę mniej. Ostatecznie miałam nadzieję, że może chociaż jedna osoba przez przypadek odgadnie ten fragment. Zostawiłam wszystkie nazwy i nazwiska, specjalnie dałam zdanie, w którym wspomina się „gwiezdną mapkę”... A tu niespodzianka! A wszystko przez tę wzmiankę o ufoludkach na forum. To była podpowiedź grubymi nićmi szyta. ;)
verdiana (2006-02-02 23:03:30):
"20 mi się kojarzy z ufoludkami huehue, ale pewnie źle."
jamaria (2006-02-02 23:06:57):
Ciepło...
verdiana (2006-02-02 23:11:54):
"A tytuł się pisze kapitalikami? :))"
jamaria (2006-02-02 23:14:26):
":)))"

Smeagol (2006-02-03 12:10:48):
"Verdiano, po Waszej podpowiedzi z kapitałkami to już nawet ja wiem co to jest 20. i każdy inny chyba też, więc weź się w garść i nie rozklejaj ;)"
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 5 uczestników: jamaria, Smeagol, inaise, Nutinka, Annika
Niepełnej odpowiedzi udzieliło 2 uczestników: pawelw, verdiana

21) Henryk Sienkiewicz - "Janko Muzykant"
Janek miał 10 lat.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Na zakończenie ulubiony fragment konkursowiczów. ;) Bo cóż to byłby za konkurs bez Sienkiewicza? :P
Nawet pytanie nie sprawiało tutaj większych problemów.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Pełnej odpowiedzi udzieliło 18 uczestników: jamaria, KejTi, Jean, mafia, Smeagol, inaise, Aśka16, veverica, Sznajper, flaming, Czajka, Nutinka, Annika, emkawu, pawelw, verdiana, edycia, annmarie, Raptusiewicz
Niepełnej odpowiedzi udzieliło 3 uczestników: Diana Sørsås, Moni, Fruktoza

Teraz widać dokładnie, kto tu najwięcej podpowiadał. :P Choć niektórzy twierdzili...

Czajka (2006-02-07 16:42:59):
„I nie wierzę, żeby ktokolwiek się skarżył za podpowiedzi. Niektóre są trudniejsze od Twojego konkursiku”.
:P

Na koniec pozwolę sobie zacytować parę ciekawych wypowiedzi pozostawionych przez Was nieopatrznie na forum. ;) Myślę, że nie każdy miał ochotę zagłębiać się w ponad 2000 komentarzy, a niektóre naprawdę są tego warte.
Podaję w kolejności chronologicznej.

Czajka (2006-02-02 08:30:02):
"Niestety od razu muszę się podzielić niezbyt przyjemną informacją, otóż z wczorajszej rozmowy dwóch konkursowiczek wynika jasno, że temat konkursu był znany przed jego ogłoszeniem. Nie podaję nazwisk, wspomnę tylko, że jedna z pań ma ścisłe powiązania z Debiutem Roku, a druga z Magicznym Realizmem. W rozmowie padły słowa: patyczki, Strach się bać, armata, krzaczek i nasłuchiwanie.
Oczywistym jest nawet dla laika, że patyczki to w rzeczywistości dyrygenckie pałeczki, bać się to bezpośrednia aluzja do słów arii "Boisz się? Nie!", armata poprzez wiwaty nawiązuje do Vivaldiego, ale najbardziej znamienne jest nasłuchiwanie, które jak ogólnie wiadomo jest kluczową czynnością w muzyce właśnie, a zupełnie pomijalną przy konkursach literackich. Związek krzaczka z muzyką pozostaje nieco tajemniczy, ale mam nadzieję, że niedługo. Możliwe, że chodzi o krzaczek tabaki.
Samą rozmowę można przeczytać w wątku, jak na ironię, "Prawdziwy przyjaciel". :-("

carmaniola (2006-02-02 09:31:39):
"Zasiadam wygodnie w fotelu i zaczynam się zachwycać Waszymi pieniami konkursowymi. Ciekawe czy Paweł to tenor, baryton, czy może baaas?! ;-)"
Czajka (2006-02-02 09:36:30):
"Carmaniola, w jakim fotelu? Liczę bardzo na Twoje pienia!!
Ps. Zauważyłaś, że pewien ogólnie znany HP dostał schizofrenii w tym konkursie? To chyba od nadużywania pałeczek vel różdżek. :-))"

Smeagol (2006-02-02 11:13:52):
"Chciałam publicznie ogłosić, że mamy Nowego Uczestnika (publicznie - żeby Uczestnik nie stchórzył). Z owym Nowym Uczestnikiem wczoraj przed północą odgadłyśmy już 38 z 21 zamieszczonych tu fragmentów i nadal rozpoznanych dusiołków przybywa. Jedni odgadują tematy konkursu za pomocą rzucania zaszyfrowanych patyczków i odczytywania z nich przepowiedni, innym wystarczy duża pizza i zaprawiany wodą sok malinowy."

Czajka (2006-02-02 18:08:17):
"W siedemnastym! Harry Potter schizofrenik. Sam do siebie gada. Ups, właściwie nie można na forum odpowiadać, ale Harry'ego to chyba każdy poznał. :-)))
Ps. Hihihi, jak ja mam tu dużo klawiszy."
jamaria (2006-02-02 18:16:13):
"Co Ty powiesz, w ogóle nie poznałam. Ja kojarzę cztery, ale może źle. Chętnie o nich pogadam.
Czy Ty jesteś po jakimś soczku?"
Czajka (2006-02-02 18:29:11):
"Nie, skąd. Nie jestem po soczku, jestem w trakcie. Barzo dobry soczek malinowy z Chile. A Ty też masz tyle klawiszy w klawiatrurze?? Śmieszne, trochę trudno znaleźć.
Jak to, nie poznałaś schizofrenika?
[Harry]: X pochłonęła nas całkowicie, prawda, Potter?
[Potter]: Bez przerwy o niej mówimy."

Czajka (2006-02-02 18:46:11):
"Jamario!!! Czuję że ono się zbliża wielkimi krokami. Moje załamanie!!!
Jaki dezabil? D. ją zabił? Jakich chłopaków, to Harry (H) Potter (P) gada do siebie."

Smeagol (2006-02-02 21:12:08):
"Verdiano, Ty to czytałaś. Więcej w Twoje oceny nie zaglądam, bo mi się słabo robi jak na nie patrzę ;)"
Czajka (2006-02-03 01:44:24):
"Hihihi, też tak mam! Zwiedzanie ocen u Verdiany jest tylko dla odważnych. :-)))"

jamaria do Czajki (2006-02-03 08:32:17):
"Ranyboskie, jak Ty wyglądasz! Wzrok mętny, suknia plugawa, pióra pozlepiane...
Od razu widać, że leżałaś w kałuży veritasu.
Idź pod kroplówkę, pogadamy jak się będziesz do tego nadawać :)"

Sznajper (2006-02-03 09:30:07):
""Sznajper w konkursie!" - zabrzmiało jak "Człowiek za burtą!!!" :)"
Czajka (2006-02-03 09:38:27):
"Nic się nie martw, nie damy Ci za burtę wypaść, zresztą w razie czego to mają tu dobrą opiekę medyczną. Czasem tylko do kroplówki węgla dosypią, ale nie zawsze. :-)))"

Czajka (2006-02-03 11:11:19):
"Jamario, nie wiem dlaczego tak jest, że nikt mnie nie nigdy słucha i nikt nigdy mi nic nie mówi."

verdiana (2006-02-03 12:18:25):
"Ja już wymiękam. Będą mi dziś patyczkami w mózgu gmerać, i to całkiem dosłownie, więc zapomnę, jak się myśli. :-))"

Czajka (2006-02-03 12:23:43):
"Verdiano, jakim cudem korzystasz z podpowiedzi? Owłosione ufoludki w kapitałkach. Ja nic takiego nie czytałam. :-("
verdiana (2006-02-03 12:26:15):
"Rzeczywiście nie czytałaś. Ale mogłaś widzieć. :-)"
Czajka (2006-02-03 12:35:08):
"Takie obrzydlistwo by nakręcili? ;-)"

Raptusiewicz (2006-02-03 17:19:26):
"O rety, rety, rety! Aż się przerazić można - jakieś szmateczki, deżawi, desu, łyse kapelusze?!:) Co się porobiło, tylko na chwilę człowiek wyjdzie, i już...:)) A ja mam tylko 5:)"
Czajka (2006-02-03 17:26:07):
"Raptusiewicz, a gdzie Ty się podziewasz? :-)
Kapelusz jest stary. Ufoludek jest łysy."
Czajka (2006-02-03 17:27:22):
"Eee, nie, przepraszam, kudlaty jest. Łyse jest nie wiem co."
Smeagol (2006-02-03 17:38:13):
"Łysa to ja będę jak jeszcze trochę Was poczytam."

Czajka (2006-02-04 20:18:15):
"A zgadłaś 18?
Bo mi chodzi po głowie.”
jamaria (2006-02-04 20:25:01):
"To se strzepnij ;))"

jamaria (2006-02-04 21:21:26):
"Mam worek na mózgu :("

Czajka (2006-02-04 21:25:45):
"Siedzę sobie teraz wśród wypitych soczków i wizualizuję włochatą jedynkę. Na razie jest trochę podobna do Sznajpera, ale myślę, że na tym się nie skończy."

jamaria (2006-02-05 08:36:10):
"Zaraz, zaraz!!
Worki mają włosy z przodu? Jakto!
To nie było uzgodnione!
W takim razie ja ich nie znam."

Czajka (2006-02-05 09:37:35):
"Zresztą, nawet jeżeli z dolnego przodu faktycznie włochate, to na ogół z tyłu też i to jest mniej charakterystyczne niż z góry. I zważ, Kochana Jamario, że przód jest mniej górny, natomiast tył i mniej górny i bardziej górny jak najbardziej. Ale jeszcze doczytam, to może będę Ci mogła coś bardziej konkretnego. Na razie podaję Ci mój archetyp worka oparty na różnych źródłach. :-))"

jamaria (2006-02-05 09:53:31):
"Mam tył z przodu i włosy w mózgu."

Czajka (2006-02-05 10:03:41):
"Całe szczęście Anitra pod tym względem się bardzo spisała. Wszystkie dusiołki włochate w stopniu wystarczającym, może siódmy najmniej, chociaż w porywach też, dziewiąty raczej nie, a dwunasty tak dziwnie, szesnasty już bardziej włochaty ale w sposób kontrolowany. W sumie włochatość na niezłym poziomie.
Ciasto nigdy nie rozprasza, tylko pomaga i jest najlepszym przyjacielem człowieka w konkursie. Zaraz po kroplówce chilijskiej."

jamaria (2006-02-05 11:38:48):
"Podaję widok:
Nie lubię opery.
Nie lubię rozkraczonych facetów (fuj).
Zaczynam powoli opuszczać salę (...)
To chyba jakiś powidok."

Smeagol (2006-02-05 12:12:07):
"Verdiano, z 13. podpowiedziałam już baaardzo. Spójrz trochę wyżej. Ty, Anitro, lepiej nie patrz ;)"

jamaria (2006-02-05 13:25:43):
"Nie wszystko łyse, co się świeci."

Czajka (2006-02-05 14:33:33):
"Ja tam skoncentrowałam się na włochatym mleku. Ciekawe czy dobrze. Jedno takie mleko moim zdaniem jest. :-)"
Smeagol (2006-02-05 16:18:26):
"a czemu ono włochate? :P"
Smeagol (2006-02-05 16:19:24):
"Bo ja myślałam, że jedynka jest włochata..."
Czajka (2006-02-05 16:29:48):
"Włochatość się rozlazła w sposób niekontrolowany z jedynki na dwójkę, a teraz to już wszędzie jest - i w mózgu, i w mleku. A, właśnie, Smeagol, worki z dwójki to są bardzo włochate, czy nie? Bo Jamarię to bardzo dręczy.
To pa, lecę na kozetkę."

Smeagol (2006-02-06 08:03:21):
"Raptusiewicz, trochę Cię nie było więc pozwól, że trochę pomogę Ci się zorientować - pod żadnym pozorem NIE patrz na włochatość. Włochatość nie ma sensu i jest wielce myląca!
Patrz na kapitałki ;)"

edycia (2006-02-07 17:00:35):
"Ja się powieszę, właśnie przeczytałam okrutnegp e-maila od Anitry. U mnie kroplówka nie poskutkuje, poproszę skalpel, to się podetnę, ZAŁAMANA.;("
Czajka (2006-02-07 17:03:50):
"Edyciu Kochana, w żadnym wypadku się nie załamuj. W każdej sytuacji można znaleźć jakieś plusy. Wysłałaś e-maila do Anitry, odpisała Ci, znaczy poczta działa. To duży plus moim zdaniem. :-))"

jamaria (2006-02-07 18:35:27):
"Rozkraczony mnie molestuje!"

Tu lepiej zakończę, bo wkroczy cenzura... :P

P.S.: Mam nadzieję, że wyżej zacytowani nie mają nic przeciwko używaniu ich wypowiedzi jako pocieszaczy pokonkursowych. :P
Użytkownik: Anitra 12.02.2006 00:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Po dziesięciu d... | Anitra
Zapraszam do zapoznania się z wynikami.
Jak widać zwięzłość nie jest moją mocną stroną. ;)
Mam NADZIEJĘ (a nie pewność), że wszystko się zgadza. Wszelkie reklamacje będę przyjmować w ciągu 24 godzin pod znanym Wam adresem mailowym. :)
Dobranoc.
Użytkownik: nutinka 12.02.2006 10:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam do zapoznania s... | Anitra
Anitro, pięknie podałaś wyniki. Z przyjemnością poczytałam :D.
Użytkownik: Czajka 12.02.2006 04:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Po dziesięciu d... | Anitra
Anitro! Popłakałam się na wynikach! :-)))
Dziękuję bardzo za świetny konkurs, i zaraz gdzie ja mam tego gotowca, o tu, więc wklejam:
Gratulacje dla wszystkich i nowych, i starych, specjalne dla Nutinki, Anniki i Pawła. Życzę wszystkim powrotu do zdrowia, zwłaszcza oskalpowanym żyletką i załamanym skrajem. Ja nic nie mam przeciwko używaniu (wypowiedzi), chociaż nie zostałam przedstawiona w zbyt dobrym świetle, raczej w kałuży.
Diano, miło Cię znowu widzieć.
Sznajper, masz powiązania z Mafią! :-)
Raptusiewicz, Twoje Dwa teatry są wielkie!
Jamario, już teraz widzisz o czym mówiłam? O brodach, które jak wiadomo są z przodu i nieco niżej, a nie w mózgu, jak przypuszczałaś. :-)
Carmaniola? :-(
Może teraz mi ktoś wytłumaczy tę włochatość jedynki?
Ps. A co Wy jeszcze śpicie?
Ps. Kocham konkursiki!

Użytkownik: bogna 12.02.2006 07:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Anitro! Popłakałam się na... | Czajka
Anitro, na początku Tobie dziękuję za tak wspaniałe podanie wyników konkursu...
Zadziwiają mnie Ci, którzy odgadli wszystko, aż trudno w to uwierzyć, że są wśród nas tacy, którzy znają każdą książkę, bo w każdym konkursie są w czołówce. Cieszę się też, że nowe osoby zainteresowały się naszą zabawą.
Gratuluję Wszystkim, najważniejszy jest udział w konkursie!
Równocześnie zawiadamiam, że następny konkurs rozpocznie się we środę, 15-go lutego. Przygotował go Paweł Wolniewicz. Temat was zaskoczy, a fragmenty wspaniałe...
Użytkownik: Edycia 12.02.2006 09:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Anitro, na początku Tobie... | bogna
Nareszcie wyniki, HURA!!!!!! Wyszłam troszkę pokaleczona z tego konkursu, ale było wspaniale. Gratuluję przodującym zwycięstwa i tyłującym wytrwałości i odwagi. jestem wdzięczna Moni, za dobre słowa pocieszenia.
A teraz dziewczynki,moje pracowite pszczółki przynosiły mi nektar podpowiedzi i naprowadziły mnie zwłaszcza na rozkraczonego...ups, dziękuję i czekam Czajko na tą perukę z włochatych dusiołków.:D
Użytkownik: nutinka 12.02.2006 10:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Anitro, na początku Tobie... | bogna
To nie jest tak, że znamy każdą książkę (chociaż może powinnam mówić tylko o sobie ;)). W latach dziecięctwa czy wczesnej młodości zaczytywałam się Holmesem i jego metody dochodzenia do prawdy bardzo mi utkwiły w pamięci stając się moją drugą naturą. Taka umiejętność kojarzenia faktów pozostaje na całe życie (i co mi z tego?) ;). Jamaria, a wytłumacz teraz, o co Ci chodziło z tym dymem!
Użytkownik: jamaria 12.02.2006 10:11 napisał(a):
Odpowiedź na: To nie jest tak, że znamy... | nutinka
Nutinko, wyobraziłam sobie taki obrazek:
Nieduża, drobna blondyneczka w kuchni kręci jakiś delikatny kremik a w zębach trzyma ogromną, dymiącą fajkę :))
Swoją drogą ciekawe, jak bardzo ten obraz odbiega od rzeczywistości (pomijając fajkę).
Użytkownik: nutinka 12.02.2006 10:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Nutinko, wyobraziłam sobi... | jamaria
> Nieduża, drobna blondyneczka
:D :D :D
Obraz ten odbiega całkowicie od rzeczywistości. Ale to ciekawe, że tak mnie ludzie odbierają (nie jesteś pierwsza). I dodam jeszcze, że chorobliwie nie znoszę dymu papierosowego, myślę, że z fajki też by mi się nie spodobał.
Użytkownik: jamaria 12.02.2006 10:29 napisał(a):
Odpowiedź na: > Nieduża, drobna blondyn... | nutinka
Może przez nick, jest taki delikatny.
Nie mów, że jesteś rudą herod-babą ;)))
Użytkownik: nutinka 12.02.2006 11:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Może przez nick, jest tak... | jamaria
Rudą herod-babą nie jestem ;), tylko wysoką szatynką. A nick to jedna z niewielu form mojego imienia, którą w pełni akceptuję (w końcu ukochany ją wymyślił :D). Pozostałe toleruję ;).
Użytkownik: Czajka 13.02.2006 19:19 napisał(a):
Zaszumiały drzewa żałośnie,
Zatrzęsły się dębowe żołedzie,
Zaterkotał derkacz na sośnie:
"Co to będzie, ojej, co to będzie?
Co to będzie, Czerwony Kapturku?!"
Jan Brzechwa
Użytkownik: jamaria 12.02.2006 09:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Anitro! Popłakałam się na... | Czajka
O godzinie 4.35 wszyscy porządni ludzie śpią, no chyba że piją soczek.
Anitro, dzięki za konkurs i wyczerpujące wyniki. Gratulacje wszystkim, ale najbardziej Moni i Dianie, które przecież mają nierówne szanse w stosunku do nas.
No właśnie - Carmaniola??
Verdiano - bilety wprawdzie wyprzedane, nawet stojące, ale częściowo zgadłaś, więc szczury pozostaną biedne ;). Czajko, jedynka zaczyna się od grobu dziewczyny z pięknymi, długimi włosami, stąd włochatość.
Jeśli chodzi o 2 to przecież hobbity mają włochate stopy! A więc przedni dół jaknajbardziej! Strasznie mnie zmyliłaś tą górą :((.
Edyciu, żyjesz?
Użytkownik: Edycia 12.02.2006 09:45 napisał(a):
Odpowiedź na: O godzinie 4.35 wszyscy p... | jamaria
jamario żyję, żyję, ale co to za życie?
Użytkownik: jamaria 12.02.2006 10:06 napisał(a):
Odpowiedź na: jamario żyję, żyję, ale c... | Edycia
Bardzo dobre 13 (nomen omen) miejsce :))
A włoski odrosną.
Użytkownik: Edycia 12.02.2006 11:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dobre 13 (nomen om... | jamaria
Jamaro 13 miejsce przez 13 faragment.;D
Użytkownik: Czajka 12.02.2006 12:08 napisał(a):
Odpowiedź na: O godzinie 4.35 wszyscy p... | jamaria
Jakie hobbity, tam były krasnoludki w gościach!
Użytkownik: jamaria 12.02.2006 12:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Jakie hobbity, tam były k... | Czajka
Dla mnie Tolkien to przede wszystkim hobbity.
Użytkownik: Raptusiewicz 12.02.2006 13:27 napisał(a):
Odpowiedź na: O godzinie 4.35 wszyscy p... | jamaria
Ojojoj, a ja najpierw myślałam, że włochate są Muminki, a szczególnie Bobek, i że one są nie w 7., tylko w 3., i że to Włóczykij i panna Migotka rozmawiają;))

Tak poza tym, to gratulacje dla wszystkich, podsumowanie też mi się bardzo podoba:)) Nareszcie się trochę rozjaśniło;)

A tak P.S., to ja jeszcze rozpoznałam autora w 1;)
Użytkownik: Anitra 12.02.2006 14:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Ojojoj, a ja najpierw myś... | Raptusiewicz
Masz rację, przepraszam. Nie zapisałam sobie. Powinnaś mieć 33 punkty. :-)
Użytkownik: bogna 12.02.2006 14:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Masz rację, przepraszam. ... | Anitra
Zmienić? Mogę to zrobić :-)
Użytkownik: Raptusiewicz 12.02.2006 14:42 napisał(a):
Coś ty, nie ma po co:))
Użytkownik: Anitra 12.02.2006 14:53 napisał(a):
Poproszę. :D
Użytkownik: Anitra 12.02.2006 15:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Zmienić? Mogę to zrobić :... | bogna
Czy mi się przywidziało, czy tu był jeszcze jakiś Twój komentarz, który zniknął?
Użytkownik: bogna 12.02.2006 15:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy mi się przywidziało, ... | Anitra
Nie przywidziało Ci się, ale stał się nieaktualny, więc uciekł :-)))
Użytkownik: Anitra 12.02.2006 16:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie przywidziało Ci się, ... | bogna
;)
Dziękuję za poprawkę. :-)
Użytkownik: Sznajper 12.02.2006 09:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Anitro! Popłakałam się na... | Czajka
dubi dubi dum! :) coś tam punktów nazbierałem
ale przez Robin Hooda to się chyba pochlastam
Użytkownik: Edycia 12.02.2006 10:03 napisał(a):
Odpowiedź na: dubi dubi dum! :) coś tam... | Sznajper
Mam dużo nożyków w skórzanej walizeczce ze złotem i tramtaramtam, chcesz? :PP
Użytkownik: Anitra 12.02.2006 11:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Anitro! Popłakałam się na... | Czajka
Myślę, że do grona konkursowiczów godnych specjalnych gratulacji możesz zaliczyć również Smeagol, która nie rozpoznała tylko jednego fragmentu. I to jakiego - "Opowieści wigilijnej" (co prawda nie ma jej ocenionej)! A odgadła przecież o wiele trudniejsze fragmenty, jak "Dżuma", czy "Peer Gynt"...
Użytkownik: Czajka 12.02.2006 17:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Myślę, że do grona konkur... | Anitra
Tak! Wielkie gratulacje dla Smeagol, która wszystko prawie zgadła, czytała nasze wypowiedzi i nie wyłysiała, chociaż była blisko. :-)))
Użytkownik: emkawu 12.02.2006 10:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Po dziesięciu d... | Anitra
ja juz wyrazalam radosc mailowo, ale jeszcze sobie powyrazam (hurra! hurra!)

i chcialabym cichutko zauwazyc, ze ja tez pierwszy raz bylam w konkursie.

Dzieki za swietna zabawe : )
Użytkownik: jamaria 12.02.2006 10:13 napisał(a):
Odpowiedź na: ja juz wyrazalam radosc m... | emkawu
No rzeczywiście, brawo, wspaniały wynik :)
Szkoda, że nie bawiłaś się z nami na forum.
Użytkownik: emkawu 12.02.2006 10:41 napisał(a):
Odpowiedź na: No rzeczywiście, brawo, w... | jamaria
troszke podgladalam, co piszecie ;)
ale owlosionych ufoludkow w kapitalkach nie zgadlam i tak ;)
nastepnym razem bede sie udzielac czynnie, obiecuje :)
Użytkownik: Czajka 12.02.2006 12:07 napisał(a):
Odpowiedź na: No rzeczywiście, brawo, w... | jamaria
Jamario, czy Ty widzisz, jak pięknie podpowiadałam Ci przedniomniejgórne brody krasnoludowe? :-)
Ps. Co jest włochatego w jedynce?
Użytkownik: jamaria 12.02.2006 12:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Jamario, czy Ty widzisz, ... | Czajka
Nie, to cud, że ja zgadłam mimo Twojej podpowiedzi ;))
Patrz wyżej.
Użytkownik: Anitra 12.02.2006 11:41 napisał(a):
Odpowiedź na: ja juz wyrazalam radosc m... | emkawu
Nie wiem, dlaczego Cię pominęłam wymieniając konkursowych debiutantów. Czułam, że o czymś zapomniałam. Oczywiście Tobie również dziękuję za udział i gratuluję świetnego wyniku. :-)
Użytkownik: Edycia 12.02.2006 10:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Po dziesięciu d... | Anitra
Anitro, dziękuję. Jesteś pracowita jak mróweczka. A propos rozkraczonego, to ja się nie dziwię, że wszyscy pouciekali jak on padł jak długi. Jak wpadłaś na tak genialny fragment? Czytałam "Dżumę", ale w życiu nie domyśliłabym się gdyby nie podpowiedź dziewczyn "...no dlaczego, dlaczego on padł?" Dla mnie to byla kluczowa podpowiedź. Zupełnie nie skojarzyłam Opery Miejskiej z tą zarazą. OKROPNY PODSTĘP Z TWOJEJ STRONY.:PP
Użytkownik: Anitra 12.02.2006 11:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Anitro, dziękuję. Jesteś ... | Edycia
:P
Jak wpadłam na tak genialny fragment? Ktoś mi go podsunął... ;)
Użytkownik: Edycia 12.02.2006 11:58 napisał(a):
Odpowiedź na: :P Jak wpadłam na tak ge... | Anitra
A ja myślałam, że Ty "Dżumę" czytałaś.:PP
Użytkownik: Anitra 12.02.2006 14:05 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja myślałam, że Ty &quo... | Edycia
No, wiesz! Oczywiście, że czytałam, ale pomysł, by włączyć do konkursu ten fragment, przyznaję, nie był mój. ;)
Użytkownik: Edycia 12.02.2006 17:51 napisał(a):
Odpowiedź na: No, wiesz! Oczywiście, że... | Anitra
ha, ha, ha, Anitra a włochata jedynka, to ja myślałam, ze to jest Planeta małp.:D
Użytkownik: pawelw 13.02.2006 09:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Anitro, dziękuję. Jesteś ... | Edycia
Nie pouciekali, tylko powoli wyszli. I to było najbardziej zastanawiające. Rozkracza się ktoś na scenie, a ludzie tak po prostu wychodzą??

A Dżuma i tak była podana na patelni. Ktoś jeden to czytał, ktoś drugi z trzecim nie. Małe sprawdzenie książek i zostaje 5 podejrzanych.

Najbardziej podpowiadające są właśnie te wypowiedzi o tym kto co czytał a kto nie.
Użytkownik: nutinka 13.02.2006 09:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie pouciekali, tylko pow... | pawelw
Mnie z tych podejrzanych zostały 2 tytuły, z czego jeden nijak nie pasował. A potem jeszcze ktoś w innym wątku pisał, że przegląda Dżumę w związku z konkursem.
Użytkownik: Edycia 13.02.2006 11:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie pouciekali, tylko pow... | pawelw
Może dla Ciebie są najbardziej podpowiadające fragmenty o ocenach "kniżek". Dla mnie nie do końca, ponieważ trzeba się w tym zakresie nieźle naszukać. Moim zdaniem najlepiej jest bazować na domysłach, sugestiach, dodatkowych pytaniach, jak w przypadku "Dżumy". Podpowiedź dziewczyn wyżej zacytowana akurat w tym przypadku stała się dla mnie w pewnym momencie jasna.
Ja wolę myśleć, a nie szukać. Cociaż to drugie też robię. Słowo "pouciekali" to była metafora, nie zauważyłeś tego?
Użytkownik: Annika 12.02.2006 13:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Po dziesięciu d... | Anitra
Anitro - wspaniały konkurs, wybór wypowiedzi z wątku konkursowego również:))) Przyznam się, że "włochata jedynka" naprowadziła mnie najpierw na okładkę książki (bo autora podejrzewałam), a dopiero później na treść:)) Gratuluję wszystkim uczestnikom!!!
Użytkownik: Czajka 12.02.2006 18:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Anitro - wspaniały konkur... | Annika
Jak to? Przecież na okładce jest ładny różowy i łysy labiryncik?
Użytkownik: Czajka 12.02.2006 18:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak to? Przecież na okład... | Czajka
Ok, już wiem, włochatość jest usprawiedliwiona i wyjaśniona:
W trakcie burzenia cmentarnych nisz z jednej z nich wypływa ogromna, bo mierząca dwadzieścia dwa metry jedenaście centymetrów, kaskada miedzianych i rzec by można żywych włosów. :-)
Użytkownik: veverica 12.02.2006 18:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Ok, już wiem, włochatość ... | Czajka
Oszzz... Faktycznie, całkiem zapomniałam:) A przez cały konkurs nie mogłam pojąć o co z tą włochatością chodzi;)
Użytkownik: Annika 12.02.2006 18:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak to? Przecież na okład... | Czajka
Zależy jakie wydanie:) na okładce książki wydanej przez Muzę, 2002 rok, jest dziewczyna z włosami "wylewającymi" się prawie poza ramkę. Wszystkie okładki prowadzą do... celu:))) Swoją drogą, ciekawa jestem jakim drogami chodzą wasze skojarzenia o fragmentach konkursowych?:)
Użytkownik: Paja 12.02.2006 14:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Po dziesięciu d... | Anitra
Cóż... przegapiłam caly konkurs... GRATULACJE DLA LAUREATÓW!!!
Użytkownik: joanna.syrenka 12.02.2006 17:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Po dziesięciu d... | Anitra
Hihi, nie przesłałam wyników, ale widze, ze zajęłabym zaszczytne 19 miejsce, spychając Dianę na 20. Nie mogłam przecież tego zrobić;)!
Użytkownik: norge 12.02.2006 18:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Hihi, nie przesłałam wyni... | joanna.syrenka
Syrenko, zatem w następnym konkursie spróbujmy zająć razem to zaszczytne, ostatnie miejsce. Pewnie się uda :-)
Użytkownik: joanna.syrenka 12.02.2006 19:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Syrenko, zatem w następny... | norge
Może wymienimy się rozwiązaniami, to zwiekszy nasz szanse...;)
Użytkownik: norge 12.02.2006 18:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Po dziesięciu d... | Anitra
Złoty medal olimpijski dla Anitry za sposób podania wynikow konkursu! Jestes dziewczyno niesamowita! Dziękuję także za zachęcajkę/przypominajkę i wyrozumiałość. To była prawdziwa przyjemność uczestniczyć w twoim konkursie :-) :-)
Użytkownik: mafia 14.02.2006 11:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Po dziesięciu d... | Anitra
No zmyliła mnie ta "Dżuma". Jak zobaczyłam, że to z tej książki to aż się zdziwiłam. Ale cieszę się, że jestem na liście z 17 pkt. Fajny konkurs;).
Użytkownik: Anitra 14.02.2006 20:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Po dziesięciu d... | Anitra
Chciałabym podziękować za wszystkie miłe słowa. :-))) Nie spodziewałam się, że aż tak Wam się spodobają wyniki konkursu. ;)