Dodany: 04.02.2006 13:53|Autor:

nota wydawcy


Książka przedstawia legendarnego barda czasów PRL, Jana Krzysztofa Kelusa, w rozmowie z dziennikarzem "Gazety Wyborczej", Wojciechem Staszewskim. Wywiad-rzeka uzupełniony jest wspomnieniowymi tekstami o formie bardziej artystycznej, autorstwa samego Kelusa. Obejmuje okres od pierwszych buntów, przez próby wyrwania się z uwikłań w rzeczywistość Polski Ludowej i jawne działanie w opozycji, aż do chwili odejścia "kawał w bok od szosy głównej".

"Na pisanych ćwierć wieku temu piosenkach Janka Kelusa moje pokolenie uczyło się trudnej sztuki otwartego nazywania rzeczy, które pozwalano nam przedstawiać tylko w przebraniach i pseudonimach. Kiedy dziś słucham tych nagrań na nowo, widzę ze zdumieniem, jak bardzo potwierdza się stara prawda: historia ze swoimi błędami przemija, pozostaje - piosenka".
Stanisław Barańczak

"Piosenki Jana Krzysztofa Kelusa, dla mojego pokolenia już w połowie lat sześćdziesiątych legendarne, a dla "pokolenia '68" boleśnie realistyczne, pozostają do dziś jedynym bodaj spełnieniem postulatów Zagajewskiego i Kornhausera: przedstawiają świat "nieprzedstawiony" PRL-u. Bez patosu i agresji, bez moralizatorstwa szkicują duchowy i materialny obraz utraty niewinności, bezsilnej goryczy, degradujących kompromisów, czasu ironii - ostatniej broni bezdomnych. Mimo to nie ulegają pokusie heroicznej beznadziei - jest w nich nostalgiczne ciepło, współczucie dla człowieka słabego, otumanionego przez system przymusów i pozorów, a przecież zdolnego do zachwytu i milości. Historyczny i obyczajowy konkret - szosa do Radomia, "maluch", więzienna menażka - stają się w tych wierszach symbolem epoki, a naturalny sposób śpiewania JKK nadaje im walor prawdy trwalszej niż kontekst polityczny i muzyczne mody".
Jacek Kaczmarski

[Prószyński i S-ka, 1999]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1541
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: zofiasalomea 04.08.2007 22:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka przedstawia legen... | margot.
Dodam jeszcze, że sam Kelus wyraźnie podkreśla, że działalność opozycyjna i artystyczna była tylko częścią, mimo że istotną, jego życia. Stąd w książce znalazły się także teksty jego autorstwa opowiadające o pasjach związanych z przyrodą, "zbieractwem szyszek z drzew wysokich" oraz pszczołami...
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: