Dodany: 31.01.2006 13:12|Autor:

Książka: Harjunpää i kapłan zła
Joensuu Matti Yrjänä
Notę wprowadził(a): mchpro

Matti Yrjänä Joensuu to jeden z najbardziej cenionych w Finlandii pisarzy powieści kryminalnych. Od lat siedemdziesiątych pracuje jako policjant, obecnie w Komendzie Głównej policji w Helsinkach. Joensuu stworzył serię powieści, w których występuje zawsze ten sam bohater – policjant Timo Harjunpää. Jego utwory stanowią często podstawę scenariuszy seriali telewizyjnych oraz sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Cieszące się także bardzo dużą popularnością za granicą kryminały zostały przetłumaczone na angielski, czeski, duński, estoński, francuski, holenderski, niemiecki, norweski, rosyjski, szwedzki, węgierski i włoski. Za swoją twórczość pisarz otrzymał państwową nagrodę literacką, wielką nagrodę szwedzkiej Akademii Powieści Kryminalnych oraz nagrodę literacką Kościoła.

W 2004 r. Mattiemu Yrjänä Joensuu przyznano nagrodę Vuoden johtolanka. Jury uzasadniło swoją decyzję następująco: Powieść kryminalna „Harjunpää i kapłan zła” spełnia wszystkie oczekiwania nawet najbardziej wymagającego czytelnika kryminałów. To arcydzieło, napisane z namysłem i wewnętrznym, delikatnym ogniem.

"Harjunpäa i kapłan zła" opowiada o dziwnych przypadkach śmierci w helsińskim metrze, pracy policjanta nad ich wyjaśnieniem, zmaganiach pewnego pisarza z twórczą niemocą, tajemniczej postaci mieszkającej w podziemiach metra i walce młodego chłopca o przetrwanie w brutalnym środowisku szkolnym. W roku 2003 w Finlandii ukazało się pięć nakładów tej książki.(...) Powieść skonstruowana nowatorsko, poruszająca także problemy przemocy w rodzinie, osamotnienia młodych ludzi oraz zagrożenia kryjące się w środowisku.

[Wydawnictwo Kojro, 2005]