Dodany: 31.01.2006 12:33|Autor:

Kompas sprzed 3000 lat, nierdzewiejąca żelazna kolumna sprzed 4000 lat, prehistoryczne obserwatorium - coraz częściej archeolodzy wydobywają na światło dzienne informacje, które kwestionują nasz dotychczasowy obraz przeszłości. Czy historię trzeba więc pisać od nowa?
Luc Bürgin, redaktor szwajcarskiego tygodnika i autor licznych publikacji, m.in. bestsellera "Tajne archiwa archeologii" - podobnie jak Michael Cremo i Richard Thompson w bestsellerze "Zakazana archeologia" - ujawnia najnowsze tajemnicze odkrycia, zagadkowe pomniki i zaginioną wiedzę, która nie pasuje do naukowego obrazu historii cywilizacji.
* Czy nowo odkryty dokument z Watykanu wyjawia położenie Eldorado - legendarnego miasta złota?
* Dziełem jakiej nieznanej cywilizacji jest najstarsza świątynia świata, wzniesiona na tureckim Göbekli Tepe?
* Jaki matematyczny geniusz stworzył przed 20 000 lat w Afryce pierwszą maszynę do liczenia?
* Dlaczego francuskie muzeum ukrywa przed zwiedzającymi 10 statuetek?
* Czy monumentalna "gwiezdna brama" służyła kiedyś kapłanom z Peru jako przejście do pozaziemskiego świata?
* Gdzie znajdują się zaginione zwoje Tutanchamona?
Intrygujące odkrycia stawiają na głowie całą podręcznikową historię, sugerując, że dzieje naszych przodków były zupełnie inne niż przyzwyczailiśmy się zakładać.

[Amber, 2003]