Dodany: 28.01.2006 09:08|Autor: zielkowiak

Czy wiesz, co wydarzyło się w roku twojego urodzenia?

Autor, publicysta, korespondent zagraniczny - w czasach PRL "Życia Warszawy", później m.in. "Rzeczpospolitej". O poglądach lewicowych, był w latach 1976-1989 posłem z ramienia PZPR (tu ciekawostka - tak niektórzy moi uczniowie rozszyfrowują ten skrót... - Polski Związek Piłki Ręcznej ;)).

Książka napisana lekkko, rok po roku najważniejsze wydarzenia polityczne, gospodarcze, ale też kulturalne. Dla mnie najciekawsze były właśnie wstawki dotyczące tego, jaka powieść, film, sztuka powstały w danym roku. A, i dużo jest tu o ekologii, protestach "zielonych", międzynarodowych umowach dotyczących ochrony środowiska itp.

Polecam szczególnie tym, którzy już mają jakieś obycie z historią XX wieku, bo książka nie tłumaczy wszystkich zjawisk i zawiłości z przeszłości, raczej o nich przypomina (więc trzeba coś wiedzieć, by móc sobie przypomnieć :)).

PS. Zamiast czytać tę książkę od deski do deski, można zaglądać do poszczególnych rozdziałów, np. pod pretekstem "co się działo w roku mojego urodzenia" lub "kiedy poszedłem do szkoły".