Dodany: 25.01.2006 00:38|Autor:

Urodzona jako nieślubne dziecko w biednej rodzinie w faszystowskich Włoszech, Sofia Scicolone nie mogła oczekiwać od życia niczego - oprócz wstydu, ubóstwa i upokorzenia. Niemal cudem udało jej się przetrwać bombardowania, głód i choroby czasów II wojny światowej. Ale oto, już jako Sofia Loren, podbiła świat, stając się jedną z największych gwiazd filmowych naszego stulecia.

Grała u najlepszych reżyserów i z najznakomitszymi aktorami, kochali się w niej najsłynniejsi amanci kina, weszła do grona najbogatszych i najbardziej znanych ludzi na świecie, wreszcie zaś, jako jedyna nie mówiąca po angielsku aktorka, otrzymała nagrodę Oscara, a w duecie z Marcello Mastroiannim bawiła i wzruszała do łez miliony widzów na kuli ziemskiej.

Jej związek z żonatym producentem filmowym Carlo Pontim, nagłośniony procesami o bigamię, śledziły z napięciem zarówno katolickie Włochy, jak i tysiące pozostających w konkubinacie par na całym świecie.

Sophia Loren ma wszystko: urodę, sławę i wielkie pieniądze. Spełniło się też jej największe marzenie: urodziła Pontiemu dwóch synów: Carlo juniora i Edoardo.

Książka Warrena G. Harrisa pokazuje fascynującą biografię Kopciuszka - ubogiej dziewczyny, która stała się olśniewającą damą i która nawet dziś, mając sześćdziesiąt pięć lat, zachwyca wszystkich, mężczyzn i kobiety, swą pięknością, elegancją i klasą.

[Alfa, 1999]