Dodany: 23.01.2006 02:24|Autor:

Wspomnienia Beaty Obertyńskiej (1898-1980), poetki, córki Maryli Wolskiej, są jedną z pierwszych relacji o łagrach w polskiej literaturze.

Autorka, więźniarka sowieckiego reżimu - w 1940 roku aresztowana, opisuje wojenną tułaczkę i egzystencję "na nieludzkiej ziemi". Wnikliwie i ze szczegółami odtwarza przerażającą rzeczywistość; aresztowanie i bezpodstawne przetrzymywanie w więzieniu na Brygidkach, wywózkę do łagru pod Workutę, katorżniczą pracę w kołchozie, ocalenie przez rosyjskiego lekarza-skazańca, zwolnienie z obozu na mocy amnestii dla Polaków. Poszukiwanie armii polskiej rozpoczyna w wojennym życiu Obertyńskiej etap "na tak zwanej wolności". W skrajnych warunkach przedostaje się z Uralu w okolice Morza Kaspijskiego, gdzie pod Bucharą odnajduje wreszcie polski obóz.

W 1944 roku wyemigrowała do Londynu, w którym zamieszkiwała do śmierci.

Relację Obertyńskiej cechuje żywiołowa narracja, bogate opisy realiów rzeczywistości wojennej; wspomnienia, choć dotyczą najcięższych doświadczeń XX wieku, którym była poddana, są pozbawione nurtu martyrologicznego.

Książkę "W domu niewoli" Obertyńska opublikowała raz pierwszy w Rzymie w 1946 roku pod pseudonimem Marta Rudzka.

[Czytelnik, 2005]

Użytkownik: mira 16.10.2006 13:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Wspomnienia Beaty Obertyń... | librarian
Wlasnie jestem w trakcie czytania tej ksiazki. Uwazam, ze cos takiego mogl napisac tylko czlowiek, ktory sam cos podobnego przezyl. Wiedzialam, ze w ruskich wiezieniach i lagrach jest ciezko, ale po raz pierwszy spotkalam sie z podobnym ich opisem (chyba tylko w INNYM SWIECIE Grudzinskiego). Dla mnie osobiscie czasami trudno jest uwierzyc nie tylko w warunki tam panujace, ale i w wiare i oddanie niektorych wiezniarek dla Zwiazku Sowieckiego, mimo iz sama mieszkam na terenach okupowanych niegdys przez Rosje.