Dodany: 17.12.2005 07:14|Autor:

Żeby napisać o dziewczynach utrzymujących się z prostytucji, musiałam wejść w ich środowisko. W warszawskich agencjach towarzyskich pracuje ponad dwadzieścia tysięcy kobiet, ale różnymi rodzajami prostytucji zajmuje się znacznie więcej dziewczyn. Można je spotkać wszędzie: na dyskotece, w klubach, na bankiecie i w eleganckich salonach u boku znanych osób. Mój przewodnik po świecie płatnej miłości - Michał - był nie tylko jej znawcą, ale także kimś w rodzaju opiekuna dziewczyn. Prowadzał je do teatru, podsuwał lektury, uczył dobrych manier, wysyłał na kursy angielskiego, na studia. Zawsze mogły się u niego zatrzymać, gdy nie miały gdzie mieszkać. Dziewczyny w zamian sprzątały jego mieszkanie, robiły mu zakupy i chodziły z nim do łóżka. W jednej się zakochał i wtedy sprawy przybrały dramatyczny obrót, bo jak powiedziała mu jedna z dziewczyn: Nigdy nie zakochuj się w prostytutce. Prostytutką jest się do końca życia, tak jak alkoholikiem.

Przez ponad rok obserwowałam i w dużej mierze uczestniczyłam w zdarzeniach, które później opisałam, chwilami zabawnych, czasem okrutnych, szokujących albo sensacyjnych. "Dziewczyny" to książka opowiadająca nie tylko o prostytucji, ale też, a może przede wszystkim, o samotności, pragnieniu bliskości i niespełnionych pragnieniach.

[Studio Marka Łebkowskiego, 2005]