Dodany: 04.12.2005 11:03|Autor:

Książka: Niedziela na basenie w Kigali
Courtemanche Gil
Notę wprowadził(a): yenne

Gil Courtemanche jest kanadyjskim dziennikarzem. Interesuje się polityką międzynarodową i problemami Trzeciego Świata. Ta książka jest jego pierwszą powieścią, wydaną w 18. krajach, w 2001 roku nagrodzoną prestiżową Prix des Libraires du Québec.

We wstępie autor pisze:

Ta książka jest oczywiście powieścią, lecz ponadto kroniką i reportażem. Wszystkie występujące na jej kartach postaci istniały w rzeczywistości i w niemal wszystkich wypadkach nazywam je ich prawdziwymi imionami. Jako powieściopisarz obdarzyłem je życiorysem, gestami i słowami, które streszczają lub symbolizują to, co zaobserwowałem jako dziennikarz, obcując z nimi. Aby lepiej opisać tych ludzi, tak bestialsko zamordowanych, pozwoliłem sobie na trochę inwencji w ich charakterystyce. Natomiast przywódcy i ludzie za owo ludobójstwo odpowiedzialni zchowali w tej książce swoją prawdziwą toĹźsamość.

Czytelnicy będą skłonni złożyć na karb wybujałej wyobraźni pisarza szczególnie brutalne i okrutne sceny. Byłby to z ich strony niewybaczalny błąd. Prawdziwości opisanych zdarzeń dowodzi siedemset stron zeznań świadków, które zostały zebrane przez organizację African Rights i opublikowane po angielsku pod tytułem "Rwanda: Death, Despair and Defiance" (African Rights, London 1995).

[MUZA SA, 2005]