Dodany: 29.11.2005 19:48|Autor:

Książka: Opowiadać dalej
Barth John
Notę wprowadził(a): pilar_te

Podtytuł "Opowiadania" jest równie podchwytliwy, jak i całość najnowszej książki Bartha. Wybitny pisarz amerykański bawi się w niej formą, nierzadko bawiąc także czytelnika. Autor zmysłowym językiem wciąga nas w swoje zmyślone historie, lecz jednocześnie podkreśla ich fikcyjność. Opowieści te powstają na naszych oczach, a ich ważnym wątkiem, nie mniej efektownym niż intymne losy bohaterów, staje się refleksja nad tym, skąd bierze się i czym jest czynność opowiadania. Narrator z równą lekkością nawiązuje to do starożytnych paradoksów filozoficznych, to znów do pojęć współczesnej astronomii lub fizyki. Kwestie te zaprzątają także bohaterów - Amerykanów rozkoszujących się akurat egzotyczną przyrodą lub zmagających się z codziennym życiem. Poszczególne opowiadania w tomie Bartha łączą się w całość, w opowieść o tym, jak ważna jest fikcja - bez której nie znalibyśmy prawdy.

John Barth (ur. 1930) znany jest czytelnikom polskim z powieści "Koniec drogi" (PIW 1971) i "Bakunowy faktor". W 1998 r. w serii Współczesna Proza Światowa ukazała się jego debiutancka powieść "Pływająca opera".

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 1996]