Dodany: 27.11.2005 18:50|Autor: Darke

Dzieło Bernarda z "Imienia róży"

Jeden z kilku napisanych w średniowieczu podręczników dla inkwizytorów. Sławniejszym od tego jest chyba tylko "Malleus maleficarum" - słynny "Młot na czarownice", o którym słyszał chyba każdy.

"Księga inkwizycji" została napisana przez Bernarda Gui, którego większość kojarzy z fanatykiem występującym w "Imieniu róży". Otóż Bernard był postacią historyczną (jeśli się ktoś nie domyślił) i od razu rozwiewam wszelkie wątpliwości - jego podręcznik nie jest zbiorem myśli oszalałego fanatyka, któremu jedynie morderstwa i stosy w głowie. Podręcznik to kompendium wiedzy o heretykach z Langwedocji, wszelkie herezje opisane są bardzo szczegółowo i skrupulatnie. Autor objaśnia nie tylko wierzenia danej grupy kacerskiej, lecz również doszukuje się ich źródeł, wyjaśnia zaplecze historyczne danej sekty, nazewnictwo oraz rodzaj stroju. Bernard Gui pisze również o tym, jak skutecznie przesłuchiwać daną grupę kacerską (nie mam tu na myśli szczegółowego opisu tortur, lecz rodzaje pytań, jakie zadaje inkwizytor danej grupie heretyckiej).

"Księga inkwizycji" jest szczegółowym zapisem doświadczeń inkwizytora z kacerzami. Fascynująca lektura dla tych, którzy chcą poznać sekty średniowieczne oraz mentalność ludzi średniowiecza. Sam podręcznik poprzedza wstęp, który wyjaśnia zawarte w nim aspekty. Polecam każdemu, kogo interesują kacerze i od razu uprzedzam: jeśli kogoś interesują opisy tortur czy inne mroczne aspekty historii inkwizycji - w tym podręczniku tego nie znajdzie.