Dodany: 05.11.2005 13:22|Autor:

Książka: Moja zimna wojna
Piazza Tom
Notę wprowadził(a): yennka

Opowieść o profesorze Johnie Delano specjalizującym się w studiach nad zimną wojną. Szereg dramatycznych wydarzeń zmusza go, by powrócił pamięcią do czasów swego dzieciństwa - zimnowojennych Stanów Zjednoczonych: antykomunistycznych filmów, programów telewizyjnych i komiksów oraz zabójstwa J. F. Kennedy'ego. Profesor stopniowo uświadamia sobie, że przy wyborze kariery naukowej był powodowany nieświadomym unikaniem konfrontacji z problemami emocjonalnymi z dzieciństwa. Patrząc na swoje przegrane życie prywatne zaczyna rozumieć, że uciekł w naukowe dywagacje nad zimną wojną - "intelektualne origami" - po to, by nie musieć mierzyć się z tym okresem i dokonywać jego rozrachunku w życiu osobistym. W końcowych sekwencjach książki profesor staje przed szansą dokonania rozrachunku swojej własnej zimnej wojny.

Książka Toma Piazzy daje nie tak częstą możliwość zobaczenia zimnej wojny od drugiej strony "żelaznej kurtyny" - z punktu widzenia amerykańskiej klasy średniej. Przy okazji autor serwuje wybuchową mieszankę humoru, historii, popkultury i wnikliwych obserwacji na temat skomplikowanych relacji rodzinnych, mierzenia się z własną przeszłością oraz granic wolności.

[Muza, 2005]