Dodany: 17.10.2005 03:10|Autor:

Książka: Indianie na wojennej ścieżce
Stingl Miloslav
Notę wprowadził(a): slawek.w

opis z okładki

Miloslav Stingl, znany czeski podróżnik i etnograf, przemierzył Stany Zjednoczone i Kanadę w poszukiwaniu miejsc upamiętnionych zmaganiami Indian północnoamerykańskich z białymi najeźdźcami. Owocem podróży za Ocean jest książka o walce mężnych czerwonoskórych wojowników o prawo do życia w wolności, o zachowanie praw i obyczajów przodków.

Książka przedstawia dramatyczne dzieje Irokezów, Seminolów, Kri i Krików, Apaczów Mescalero i Narrangasetów, Czejenów i innych ludów indiańskich. Można dowiedzieć się z niej, jak walczył legendarny wódz indiański, Powhatan, poznać jego piękną córkę Pocahontas i innych wodzów - Metacoma "Króla Filipa", Tecumseha i jego brata Tenskwatawę, Magnusa - Colorado, najdzielniejszego Apacza - Geronimo i ostatniego z indiańskich wojowników Kaliforni - Ishi. (...)

[Śląsk, 1980]

Na wyklejkach książki umieszczone zostały dwie mapki: na jednej zaznaczono miejsca ważniejszych potyczek Indian z osadnikami, druga pokazuje, jakie plemiona zamieszkiwały na jakich obszarach Ameryki. Ważnym dodatkiem jest także kończąca książkę "Mała galeria plemion indiańskich Ameryki Północnej", z podziałem na cztery podstawowe części terytorialne:
I Ziemia Pontiaka (Indianie Wschodu),
II Ziemia Siedzącego Byka (Indianie Prerii),
III Ziemia Geronima (Indianie południowego zachodu),
IV Ziemia Ishiego (Indianie Kaliforni i północno-zachodniego wybrzeża).

Wyliczono tu blisko 150 plemion, podając obecne miejsce ich pobytu, rodzinę językową i dzisiejszą liczbę członków plemienia (według stanu z chwili wydania książki, czyli 1968 roku).