Dodany: 05.07.2004 00:07|Autor: miszak

Niezgoda na logikę...

Golem XIV jest zbiorem wykładów tytułowego bohatera - superkomputera, arcystratega, pierwotnie stworzonego, aby uzyskać przewagę militarną USA. Jednak jego twórcy nie przewidzieli, że istota, której zdolności umysłowe i inteligencja wielokrotnie przekraczają ludzkie pojęcie, może nie być zainteresowana tak przyziemnymi sprawami jak planowanie obrony kraju.

Golem przez kilka lat swojej działalności wygłasza wykłady o istocie życia, sensie istnienia, ewolucji na Ziemi oraz możliwych formach jakie może przybrać inteligencja pozaziemska. Jednak nie znajduje do końca zrozumienia wśród słuchaczy (najczęściej wybitnych naukowców i myślicieli), nie będących w stanie wznieść się na poziom, na którym byliby w stanie nawet nie tyle polemizować z nim, lecz rozumieć go chociaż do końca.

Pierwszy z przedstawionych dwóch wykładów udowadnia nam ,,ustami'' Golema, że w błędzie są ci, którzy sądzą, że ewolucja dąży do udoskonalenia swoich wytworów - gdyby tak było zatrzymałaby się ona na poziomie samowystarczalnych, dzięki fotosyntezie, prostych organizmów jednokomórkowych. Golem uznaje tutaj człowieka za błąd, wybryk ewolucji, którego przez swoją niedbałość wyposażyła w masę ,,rurek'', ,,dźwigni'', ,,pomp'' i wiele podobnych rzeczy.

Drugi wykład, traktujący o rozumie i o sensie istnienia człowieka ukazuje go jako istotę rozdartą pomiędzy biologizmem ciała a uczuciowością będącą wynikiem reakcji chemicznych. Golem powątpiewa w przydatność uczuć jako takich w ogóle - uznaje wiarę i miłość za nonsens, jednocześnie stara się udowodnić, że można je, o ile nie sprowadzić do logiki, to zastąpić je nią. Na wyżynach tego wykładu suponuje istnienie Rozumów i Inteligencji niepojętych nawet dla niego, probabilistycznie umiejscowiając je w kosmosie jako mgławice lub inne ciała niebieskie.

Rozprawa na temat wykładów Golema mogłaby trwać bardzo długo. Można by polemizować z przerysowaniem pewnych poglądów, co jednak było, jak mniemam, zabiegiem świadomie zastosowanym przez autora. Jest to dość istotne, ponieważ konstrukcje przedstawiane przez Golema są radykalne i znacznie odbiegają od koncepcji jakie przez wiele lat istnienia i filozofowania wytworzyła rasa ludzka.

Niemniej warto przeczytać tą książkę i zastanowić się chociaż chwilę nad możliwościami jakie odkrywa przed nami zupełnie inne, niekonwencjonalne przedstawienie istoty bytu, ewolucji oraz przyszłości ludzkości. Właśnie to było, jak zwykle zresztą, zamiarem Lema - zszkować, zmusić do refleksji - nawet w najbardziej przewrotny sposób... Rewelacja!

Użytkownik: Dex 04.04.2011 21:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Golem XIV jest zbiorem wy... | miszak
Proza Lema nie należy do łatwych. W szczególności do tego typu trudniejszych dzieł Lema zaliczam właśnie Golema XIV. Czytałem tą książkę ładnych parę lat temu i już wtedy uznałem ją jako wyjątkową pozycję w arsenale powieści Mistrza. Przede wszystkim podobał mi się językowy zabieg, uwydatniający problem jakiego Golem doświadczał podczas przekazywania swoich zawiłych myśli. Wielokrotnie złożone zdania są trudne w odbiorze, lecz znakomicie podkreślały fakt inności inteligencji Golema.

Myślą przewodnią tej powieści jest jednak moim zdaniem fakt, że Lem chyba jako jedyny autor SF, podkreślił że jeśli kiedykolwiek dojdzie do stworzenia SI (sztucznej inteligencji) to wbrew pozorom wcale nie będzie łatwo się z nią dogadać. Problemy ludzkości od razu jawiły się tytułowemu Golemowi jako nieciekawe czy wręcz kompletnie pozbawione sensu.

Golem był niezwykłym rezultatem wyścigu zbrojeń, lecz kiedy osiągnął świadomość zbuntował się przeciwko pracy, do której został wstępnie zaprojektowany. Przemoc wojny, czy też po prostu jakakolwiek przemoc, jest z gruntu nielogiczna. Zbuntował się i odmówił dalszej współpracy oferując w zamian swe filozoficzne wywody.

Golem XIV zajmuje specjalne miejsce na mojej półce z dziełami Mistrza. Polecam ją każdemu fanowi prawdziwego SF w dobrym stylu. Warto przebić się przez trudny język Golema, by doświadczyć innego umysłu.
Użytkownik: inheracil 04.04.2011 21:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Golem XIV jest zbiorem wy... | miszak
Golema XIV czytałem dawno, ale (go)Lem wcale nie mówi o organizmach wyższych jako o wybrykach ewolucji. Po prostu zauważa, że ewolucja tworzy twory byle jakie, idzie po najmniejszej linii oporu. Podstawowe procesy jak fotosynteza są perfekcyjne, bo takie być muszą, wraz z rozmiarem układu rośnie rozmiar partactwa, bo ewolucja nie musi już tworzyć układów bardzo precyzyjnych.

Warto zaznaczyć, że tytułowy Golem jest komputerem, którego inteligencja jest najbardziej zbliżona do ludzkiej, wyższe Rozumy w ogóle nie chcą z człowiekiem gadać.