Dodany: 16.09.2005 12:16|Autor: parsifal

Łatwo, szybko i zabawnie bardzo

Jest to kontynuacja pierwszej części przygód ("Księga prawd ostatecznych") dwójki przyjaciół: Marphy'ego Corneliusa i Tuppe'a. Wymienieni bohaterowie stawiają sobie za cel dostanie się do stref zakazanych i uwolnienie kontrowersyjnego, w jednej osobie: naukowca, filozofa i wynalazcy (niekiedy rzeczy już raz odkrytych), i przy okazji powstrzymanie władcy tej krainy (a jest nim nie kto inny, jak sam święty...) przed dalszym rządzeniem światem rzeczywistym.

Według mojej oceny wraz z pierwszą częścią, wyżej wymienioną "księgą prawd ostatecznych", jest to czołowa książka Roberta Rankina. Kto pierwszy raz spotyka się z tym pisarzem, powinien zacząć właśnie od tych pozycji. Mamy tu ciekawą przygodę, barwną akcję i dużo "rankinowskiego" humoru, charakteryzującego się wyrafinowaniem i absurdem podobnym do angielskiego humoru spod znaku Monthy Pythona, lecz znacznie mniej brutalnego i dramatycznego. Całość czyta się lekko, szybko i z przyjemnością, bez konieczności głębokich przemyśleń i refleksji, ot, typowa książka dla zabawy. Mimo to gorąco polecam ją wszystkim, którzy lubią ten typ humoru lub po prostu chcą przeczytać coś niezobowiązującego.