Dodany: 27.08.2005 16:05|Autor:

Książka: Sklep Potrzeb Kulturalnych
Kroh Antoni
Notę wprowadził(a): yennka

Jak trafić do Sklepu Potrzeb Kulturalnych? Co się stanie, gdy krzyż na grobie Kikli przewróci się na północ? Kto wymyślił taniec zbójnicki? Co to jest praesens etnographicum? O tym pisze Antoni Kroh, literat i etnograf, historyk kultury, obserwator życzliwy, choć nie pozbawiony dystansu i zmysłu krytycznego.

Atmosfera Bukowiny Tatrzańskiej sprzed pół wieku we wspomnieniach autora, wysłanego przez matkę w góry z powojennej Warszawy. Opowieści i anegdoty o Podhalu realnym i mitycznym, w drugiej połowie XIX stulecia uznanym za odwieczną krynicę polskości.

Próba odpowiedzi na pytanie o współczesny kształt góralszczyzny i kultury ludowej w ogóle. Rozważania o tym, jak zmieniało się Podtatrze w ciągu ostatnich stu lat i po co nam dzisiaj mit śwarnego harnasia.

[Prószyński i S-ka, 2005]

Użytkownik: Florentyna 28.10.2006 18:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak trafić do Sklepu Potr... | yennka
Wszystko co w recenzji napisane to prawda. Jeszcze moim zdaniem powinno być napisane, że ŚMIESZNE. Nie całe, nie głupio śmieszne, po prostu niektóre anegdoty tam opowiedziane są absolutnie cudowne i śmieszne. Dlatego też warto tę książke przeczytać. Nie przytaczam żadnej, żeby niepotrzebnie nie spalić. Ale lekcja matematyki z Marysią od Miedziaków, albo jazda na rowerze za autobusem- spróbujcie, warto