Dodany: 24.08.2005 17:34|Autor: Laila

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Niekochani
Wojnarowska Elżbieta

Zagubieni


Ona - osiemnastoletnia narkomanka, wychowująca się bez ojca i wciąż skonfliktowana z matką, prawie umiera po przedawkowaniu narkotyków. Znajduje ją jej przyjaciel (chłopak?), diler. Przynosi złe wieści: jej matka usiłowała popełnić samobójstwo, w stanie śpiączki trafiła do szpitala.

On - pisarz, podstarzały erotoman, dzielący kobiety na warte przelecenia i resztę. Jego ostatnia powieść odnosi sukces, a on sam kreuje swój wizerunek, dbając, by nikt nie dowiedział się prawdy.

Ona - Mika próbuje odszukać Jego - Ba. Chce dowiedzieć się więcej o tym, co niegdyś łączyło go z jej umierającą matką. Mimo woli sama wplątuje się w związek z Bernardem. Zanosi się na jeden z wielu romansów z serii "Mistrz i uczennica". Jednak to tylko pozory.

Tak naprawdę ta powieść niewiele ma wspólnego z banalnymi historiami o miłości. Właściwie jest ich przeciwieństwem - bo opowiada o ludziach, którzy kochać nie potrafią. Porusza też ważny problem etyczny - jak daleko może posunąć się literat, opisując w książkach życie swoje i innych osób? Na co można się poważyć, poszukując materiałów na swoje dzieło? Co jest ważniejsze - powieść życia, bestseller, czy ludzkie uczucia?

Powieść Wojnarowskiej to nie tylko intrygująca fabuła i oryginalny pomysł. To także wspaniały styl, krótkie, zdecydowane zdania, niespotykane metafory. Jej język jest jednocześnie poetycki i przystępny, zrozumiały. Wplatane gdzieniegdzie wyrazy pochodzenia obcego, niezwykle rzadko spotykane w codziennym języku, nie rażą i nie przeszkadzają w czytaniu, wprost przeciwnie - skłaniają raczej do sięgnięcia po słownik.

"Niekochani" to lektura wyjątkowo smutna i piękna. Nie ubarwia życia, nie kreuje postaci idealnych. Pokazuje zwykłych ludzi, często okrutnych i nieczułych, za wszelką cenę pragnących sławy, na pewno zagubionych. Pozostawia czytelnika z wieloma refleksjami, dylematami, niekoniecznie wygodnymi i łatwymi do rozstrzygnięcia. Zmusza do rozważenia kwestii trudnych i często nierozwiązywalnych. Wzrusza...

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 3681
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: agentka 00 15.12.2007 18:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Ona - osiemnastoletnia na... | Laila
Oprócz tego uderzyła mnie też jedna rzecz, która każe się zastanowić nad swoim życiem. Mianowicie to, że często ludzie nie chcąc podjąć jakiejś decyzji zwalają winę na fatum, mówiąc wtedy, że nic nie można zrobić. Natomiast bohater- pisarz stwierdza, że zawsze jest jakiś wybór, coś można zrobić. Jednocześnie oznacza to nadzieję na zmianę losu na lepsze, ale także oznacza to całkowitą winę i odpowiedzialność za każdy czyn. Uważam, że każdy powinien o tym pamiętać.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: