opis

Notę wprowadził(a): k_ret

Książka: Inny świat: Zapiski sowieckie (Herling-Grudziński Gustaw)

Data dodania: 2003-11-05 20:47

"Pisarstwo Grudzińskiego można nazwać odważnym przyglądaniem się zdarzeniom naszej epoki, której wyznacznikiem wydaje się obłęd. Ale na politycznym wymiarze czasów współczesnych się nie kończy. Herling jest przeświadczony o tym, że z równą odwagą pisarz powinien wzbogacać swoją wiedzę o człowieku. Jeżeli jest ona tylko hymnem pochwalnym jego wielkości - już jest cząstkowa, a więc nieprawdziwa. To co mroczne, okrutne, na pograniczu barbarzyństwa i zwierzęcości wymaga wydobycia na jaw, nie dla negatywnej delektacji, lecz by zrozumieć, jakie niebezpieczeństwa drzemią w ludzkiej naturze. Nikczemność i małość człowieka są jednym z tematów utworów Grudzińskiego. Świadomość ich nie oznacza rezygnacji".

Te zdania wyjęte z "Pielgrzyma Świętokrzyskiego" Zdzisława Kudelskiego sprawdzają się bodaj najpełniej w przypadku "Innego Świata" - książki szczególnej, będącej zarazem dokumentem i wybitnym dziełem artystycznym. Wznowienie tego tomu w nowej edycji rozpoczyna 10-tomowy "Pism zebranych" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego pod redakcją Zdzisława Kudelskiego, które "Czytelnik" zamierza opublikować w ciągu najbliższych trzech lat.

Źródło: Gustaw Herling-Grudziński - "Inny Świat", Czytelnik, Warszawa 1995