Dodany: 31.07.2005 18:22|Autor: dot59Opiekun BiblioNETki

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Psychologia Internetu
Wallace Patricia

Co czyha w Sieci?


Książka ta zawiera bardzo obudowane teoriami naukowymi i fachowymi terminami podsumowanie tego, co chyba każdy posiadacz modemu czy innego łącza zdążył już zauważyć: że pełna anonimowość stwarza wymarzone środowisko dla wszelakich tchórzliwych chamów, zakonspirowanych psychopatów, nieudolnych mitomanów i oszustów. Pierwsi boją się kogoś zaatakować w cztery oczy, bo a nuż okazałby się silniejszy – ale ukryci pod płaszczykiem „nicka” mogą nabluzgać każdemu, z każdej okazji i w dowolny sposób. Drudzy bez przeszkód mogą raczyć nieznajomych swoimi chorobliwymi fantazjami albo bzdurnymi hipotezami, których szerzenie w normalnym świecie groziłoby im wykluczeniem z towarzystwa, w niektórych wypadkach nawet zwolnieniem z pracy albo aresztem. Ostatni zaś mogą wyżywać się w roli zwielokrotnionych Casanovów lub Münchhausenów, przybierać na zmianę tożsamość ponętnej blondyny i podstarzałego, acz majętnego, arabskiego szejka, albo – jeśli należą do kategorii oszustów konkretnych – nabijać w butelkę „jeleni” chętnych do zakupienia wyjątkowych towarów po wyjątkowych cenach; wszak znacznie łatwiej kłamie się na odległość, niż stojąc z oszukiwanym twarzą w twarz...

Komuś, kto jest dopiero internetowym nowicjuszem, wiedza zawarta w książce może się przydać całkiem realnie – choćby po to, by uświadomił sobie, że zwierzenie się ze swego stanu posiadania czy osobistych sekretów anonimowemu „przyjacielowi”, który pozyskał jego zaufanie po paru minutach dyskusji, jest posunięciem co najmniej ryzykownym, albo, by nie wpadł w depresję, gdy – zabrawszy głos w dyskusji na temat książki czy filmu – zostanie oblany pomyjami najobrzydliwszego asortymentu.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 4582
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 6
Użytkownik: ernestiszafa 07.08.2005 19:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka ta zawiera bardzo... | dot59Opiekun BiblioNETki
"Psychologia Internetu" została wydana w 2001 roku i jak każda książka z dziedziny techniki, szybko się starzeje.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 15.08.2005 15:26 napisał(a):
Odpowiedź na: "Psychologia Interne... | ernestiszafa
Szczerze mówiąc, nie spojrzałam na rok wydania. Ale myślę, że tylko częściowo masz rację; starzeje się nasza wiedza o technicznej stronie internetu, natomiast nie sądzę, aby znacznej zmianie uległa w ciągu tych kilku lat mentalność osób z niego korzystających. Tu jest kulturalnie, ale spróbuj wziąć udział w dyskusji na którymś z popularniejszych forów, np. na Gazecie lub Wirtualnej Polsce, i zabrać głos na temat np. nominacji do nagród NIke - zaraz znajdzie się ktoś, kto Cię obrzuci epitetami; spróbuj poczytać komentarze do omawianych w serwisach książek i zobaczyć, jak się wyrażają i jakimi treściami żonglują ludzie potencjalnie kulturalni, bo czytający...
Nawet automatyczne eliminowanie wulgaryzmów, stosowane w niektórych serwisach, nie zdaje egzaminu, bo wyrzuci wypowiedź z "k...ą", a zostawi inne plugawe wyrażonka, składające się w całości z wyrazów "dopuszczalnych" (cytować nie będę, sorry....).
Tak więc myślę, że trochę aktualności jednak w tej książce jest.
Użytkownik: verdiana 18.06.2006 15:07 napisał(a):
Odpowiedź na: "Psychologia Interne... | ernestiszafa
Książka nie jest o technice, tylko (teoretycznie!) o nauce - dot ma rację, nauka starzeje się wolniej. Ale też się starzeje czasami, niektóre teorie upadają. Tylko że Wallace chyba koło nauki nawet nie stała... To książka, która miała być naukowa, ale nie jest i "psychologia" w tytule robi tej nauce dużą krzywdę...
Użytkownik: jakozak 18.11.2005 20:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka ta zawiera bardzo... | dot59Opiekun BiblioNETki
Książka również traktuje o tym, że w środowisku internetowym nawiązuje się przyjaźnie, sympatie, znajomości, można się dobrze bawić i wiele skorzystać. Można również swoim pozytywnym zachowaniem kształtować i przygładzać innych - tych kolczastych.
Przeczytałam ją nie będąc początkującym internautą i bardzo, bardzo mnie ta książka zainteresowała. Jest mądrze napisana. Wiele można się z niej nauczyć. Idąc dalej - można się sporo dowiedziec o sobie i swoich reakcjach. Czwórka.
Użytkownik: verdiana 18.06.2006 15:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka ta zawiera bardzo... | dot59Opiekun BiblioNETki
To z [p] z prk, napisane dawno temu, ale wciąż aktualne:

Generalnie, Internet tutaj jest przedstawiony jako wcielone zło. :/ Badania ponoć wykazują, że w necie jesteśmy agresywniejsi, chłodniejsi, bardziej drażliwi (nawiasem mówiąc badania dla mnie niewiarygodne, bo autorka nie przedstawiła _żadnej_ metodologii, nawet nie podała wielkośc próby, co z miejsca przekreśla jej książkę jako pozycję naukową i wiarygodną).

Czytamy: "... osoby wchodzące za jej pośrednictwem [sieci] w związki z innymi ludźmi wyzbywają się zahamowań i szybciej wpadają w gniew". Co to znaczy 'wpadają w gniew'?? Jak badano wpadanie w gniew? Bo to się przecież bada 'fizycznie', monitorując pracę mózgu np., bicie serca itd. Badano to _podczas_ gdy badany odwiedzał czat? Czy tylko tak sobie na podstawie tego, co pisze? Bo jeśli na podstawie tego, co pisze, to nie jest to wpadanie w gniew, a manifestowanie go, a to już inna bajka. Bo może wpadamy w gniew tak samo jak w realu, tylko szybciej go manifestujemy zamiast tłumić?

Mnóstwo tam takich niespójności, niejasności, niedopowiedzeń... a to już IMHO tendencyjność, pisanie obliczone na wywołanie w czytelniku konkretnych reakcji. Nie znoszę tego.

Książkę, myślę, przeczytać trzeba, bo chyba nikt wcześniej o tym nie pisał. Ale aż strach pomyśleć, co sobie pomyśli osoba, która inet będzie znała jedynie z tej książki. To się nazywa utrwalaniem stereotypów. Bardzo nie lubię tego zjawiska. :/

Nie wspominając o tym, że anonimowość w sieci to mit.
Użytkownik: Dorota91 10.07.2009 19:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka ta zawiera bardzo... | dot59Opiekun BiblioNETki
A mi sie książka bardzo podobała, zwracała uwagę na to o czm zapominamy na co dzień np. ze nawet adres poczty meilowej świadczy o nas, nicki jakie wybieramy w wirtualnym życiu, to czy ktoś zmienia płeć w grze.. Ogólnie to ciekawa lektura moim zdaniem :)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: