Dodany: 29.07.2005 13:10|Autor: oostra84

Czym jest strach?

Stephen King pokazuje nam w swym dziele, jednym z wczesnych w jego dorobku, czym jest strach. Jak sam zauważa, często boimy się wysunąć nogę spod kołdry w obawie przed zimną ręką potwora spod łóżka. Zbiór opowiadań obfituje w takie irracjonalne straszydła. Nie zabraknie tu magla, pożerającego ludzi, wampirów prosto z "Miasteczka Salem", wielkich jak psy szczurów, potwora z szafy czy żywych ciężarówek. Takie straszydła, choć pomysłowo wykreowane przez autora, przerażają mniej czytelników o realistycznym podejściu do życia. Sztuką jest stworzyć sytuacje, w które każdy człowiek potrafi się myślami wpasować, jako w te, które mogą się zdarzyć każdemu i o każdej porze; umierająca matka, śmiertelna choroba zabijająca prawie całą ludzkość czy demoniczna firma, "pomagająca" rzucić palenie.

Stephen King dotyka każdej struny naszej duszy, straszy nas podczas ciemnych zimowych wieczorów potworami z szafy, jak również uświadamia, jak przerażające są sytuacje potencjalnie mogące przytrafić się każdemu. Jest świetnym rzemieślnikiem w tym, co robi, nie pozbawionym bożej iskry talentu! Straszy, wzrusza, zmusza do myślenia.

Zbiór jest bardzo dobry i, jak to się mówi, każdy znajdzie coś dla siebie. Polecam!