Dodany: 23.06.2004 01:13|Autor: envi

Przełamać tabu

Książka Marty Fox pt. "Coraz mniej milczenia" to historie czterech osób, historie ich dzieciństwa, które nie było takie jak być powinno. Ludzie ci, po wielu latach milczenia i cierpienia w ukryciu, zdecydowali się na to, aby opowiedzieć swoje dramatyczne historie.

Obecnie temat przemocy wobec dziecka, wykorzystywania seksualnego, poniżania czy maltretowania jest nagłaśniany przez media. Powoli to, co dzieje się w czterech ścianach domu, przestaje być tylko tajemnicą rodzinną. Ten temat wychodzi na światło dzienne i staje się przyczynkiem do dyskusji dla wielu osób. Przez wiele lat przemoc wobec dziecka była tabu. Niepisane prawo zabraniało źle mówić o rodzicach. Ta książka to kolejny krok, aby przełamać mity dotyczące dziecka, wychowania i roli opiekunów.

Wbrew temu, co napisałam powyżej, w książce nie ma relacji jakichś drastycznych scen nadużyć wobec małych bohaterów. Często ludziom wydaje się, że przemoc wobec dziecka to jest tylko przemoc fizyczna, bicie albo przemoc seksualna. Często jest tak, że młody człowiek w domu rodzinnym jest raniony słowami, upokarzany, ganiony za najmniejsze przewinienia, karany, spotyka się z chłodem emocjonalnym, brakiem uczuć. Nikt nie powiedział mu nigdy: kochamy Cię, nikt nie przytulił, nie pochwalił. Zamiast tego słyszał: ty niedojdo, do niczego się nie nadajesz, co z ciebie wyrośnie, po co cię urodziłam? To też jest przemoc, która wyrządza tak samo wielekie szkody jak bicie pasem. Zostawia głębokie rany na całe życie.

Warto tę książkę przeczytać. Chociażby po to, żeby zdać sobie sprawę z tego, jak wiele szkody mogą wyrządzić tak zdawałoby się, nic nie znaczące "kopniaki" słowne.

Każda przemoc wobec dziecka to tragedia, która wpływa na jego dalsze losy.