Dodany: 11.07.2005 22:42|Autor: A-cis

Notka nt. zawartości

Zakwalifikowałem tę książkę do gatunku "historyczna", ponieważ trudno mi było to określić. Równie dobrze mógłbym napisać, że jest to romans historyczny - gdyby był taki gatunek.

Faktem jest, że jest to powieść historyczno-obyczajowa pisarza amerykańskiego, której akcja rozgrywa się w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych XVIII w., a więc w ciekawym okresie (uchwalenie Konstytucji 3 Maja, Konfederacja Targowicka i II rozbiór Polski).

I to mnie właśnie zainteresowało. Niewiele powieści polskich zostało przetłumaczonych i wydanych w Stanach, a tu mamy powieść napisaną przez rdzennego Amerykanina i opisującą istotny dla Polski okres w dziejach. Być może nazwisko Kościuszki, pojawiające się w niej dość często, było tym czynnikiem, który wpłynął na jej wydanie.

Powieść napisana została podobno na podstawie nigdzie dotychczas niepublikowanego pamiętnika polskiej hrabiny. Główną bohaterką jest kobieta, wszystkie wydarzenia są opisywane z jej punktu widzenia i dlatego – wydaje mi się – powieść będzie bardziej interesująca dla kobiet. Ale czyta się ją bardzo przyjemnie, choć szokują mnie niektóre (podobno) polskie obyczaje, których tam jest pełno, a o których pierwszy raz słyszałem.

Dla przykładu:

Jeśli kuka kukułka, to należy zabrzęczeć monetami, bo inaczej spotka nas nieszczęście, łzy niemowlęcia mają podobno leczyć chorych itd. Niemniej jednak reszta daje się czytać bez problemu. Polskie nazwiska i nazwy miejscowości są poprawne, choć nie wiem, jak ich pisownia wyglądała w oryginale :).

Użytkownik: purp 23.11.2010 10:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Zakwalifikowałem tę książ... | A-cis
Książki nie czytałam(jeszcze), ale odnośnie kukułki to moja babcia wiosną zawsze nosiła ze sobą przynajmniej 1 monetę. Posiadanie jej w czasie pierwszego wiosennego kukania miało przynosić pomyślność finansową. Ten przykład ma więc, w jakiejś formie, swoje miejsce wśród rzeczywistych obyczajów.