Dodany: 25.06.2005 18:24|Autor: miraś

Walka z tradycją

Akcja książki toczy się w rygorystycznej Akademii Weltona - elitarnej męskiej szkole średniej, której grono pedagogiczne hołduje Tradycji, Honorowi, Dyscyplinie i Doskonałości. Ta stabilizacja zostaje zachwiana wraz z pojawieniem się nowego nauczyciela języka angielskiego, Johna Keatinga, który - nie zgadzając się ze skostniałymi metodami edukacyjnymi - przeciwstawia się wszystkiemu, co ogranicza rozwój chłonnego umysłu młodego człowieka. Uczy swoich podopiecznych wyrażania własnych poglądów, nakłania do "życia chwilą". Życiowym mottem tych młodzieńców stają się słowa H.D. Thoreau: "Chcę żyć pełnią życia, chcę wyssać wszystkie soki życia, by zgromić wszystko to, co życiem nie jest. By nie odkryć tuż przed śmiercią, że nie umiałem żyć...". Keating jest prawdziwym nauczycielem z powołania, kocha to, co robi. Choć jego działania nie spotkały się z aprobatą dyrekcji szkoły i rodziców, nigdy się nie poddał i został wierny swoim ideałom.

Książka powstała na podstawie filmu o tym samym tytule w reżyserii Petera Weira, natomiast rola ekscentrycznego prof. Keatinga została powierzona niepowtarzalnemu Robinowi Williamsowi. N.H. Kleinbaum, autorka książki, miała przed sobą trudne zadanie - dorównać wersji filmowej. Czy jej się udało? - na to pytanie każdy czytelnik musi odpowiedzieeć sobie sam. Niektórzy jednak radzą najpierw obejrzeć film, by później przejść do lektury służącej za swoiste uzupełnienie, z czym po części się zgadzam, gdyż autorka wzbogaciła bohaterów, nadając ich działaniom więcej znaczeń. Polecam zarówno film, jak i pozycję książkową.