Dodany: 06.05.2024 13:19|Autor:

Książka ukazuje koncepcję powieści Tomasza Manna na szerszym tle jego poglądów na historię, kulturę, filozofię, tradycję i eksperyment. Wyraża ona niepokój o europejską tożsamość, budowaną na pograniczach współistniejących kultur. Komparatystyka nie zamyka się tutaj w immanentnym kręgu literatury, gdyż jej pytania biorą się z zewnątrz: z antropologii filozoficznej i ethosu.

Twórczość T. Manna, T. Konwickiego i E. Pedretti świadczy o tym, że również w sytuacji oderwania jednostki od źródeł (przez niszczenie tradycji, przez wypędzenie z ojczyzny, przez zło) może ona uniknąć chaosu i destrukcji. Wtedy zadaniem (ethosem) literatury jest budowanie wśród sprzeczności, w przestrzeni sporu między dobrem i złem.

Dr Elżbieta Feliksiak jest absolwentką polonistyki i germanistyki UW, od r. 1975 pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Filii UW w Białymstoku (przedtem: Martin Luther Universitat w Halle oraz Zakład Filologii Germańskiej KUL). gdzie zainicjowała badania interdyscyplinarne na temat "Człowiek na pograniczu kultur - świadectwa literatury i życia". Ma bogaty dorobek naukowy, dokonała wielu przekładów literackich i naukowych z różnych języków. Jest członkiem Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich.

[Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1990]