Dodany: 18.04.2024 11:02|Autor:

Książka: Furia i inne opowiadania
Ocampo Silvina
Notę wprowadził(a): jolietjakeblues

"Inne Konstelacje Olgi Tokarczuk"

"Dobre książki chodzą własnymi drogami. Mają własne życie. Niektóre z nich nigdy nie dostępują popularności i ogólnego podziwu, inne tylko przez dłuższą chwilę cieszą się zainteresowaniem i są powszechnie czytane, a potem ulegają dziwnemu zapomnieniu na jakiś czas. Jeszcze inne, te najbardziej ekscentryczne, nigdy nie przenikają do szerszej świadomości i tkwią gdzieś na peryferiach literackiego kosmosu, świecąc swoim światłem i tworząc konstelacje o przedziwnych kształtach. W tej serii to właśnie na nie chcemy zwrócić uwagę czytelników. Nie oglądając się na kanony, gatunki, czasy, miejsca i języki, pozwolić im zabłysnąć i przywołać sensy, o których nie mieliśmy pojęcia. Pozwolić im odkryć się na nowo".

Olga Tokarczuk

Opowiadania Silviny Ocampo - argentyńskiej pisarki określanej przez Borgesa "jedną z najwspanialszych poetek języka hiszpańskiego" - wychodzą poza wszelkie konwenanse, tak jak niekonwencjonalne było życie samej autorki. Nie dają się przyszpilić żadną etykietą, nieustannie zwodzą i niepokoją, fascynują i przerażają. Ocampo, uważna na szczegóły, rozmiłowana w ludowej bizarności, empatyczna i okrutna zarazem, co rusz zastawia na nas sidła, w które dziwnym trafem coraz chętniej wpadamy. Oto historie, które wciągają bez reszty - opowieści niesamowite o tym, co z pozoru zwyczajne, łatwe do przeoczenia.

[Wydawnictwo Literackie, 2024]