Dodany: 20.03.2024 00:20|Autor:

W 2017 roku dziennikarka Shiori Itō publicznie wyznała, że dwa lata wcześniej została zgwałcona przez uznanego dziennikarza, Noriyukiego Yamaguchiego. "Czarna skrzynka" to szczery zapis zmagań z systemem - trudnym, upokarzającym dochodzeniem oraz z góry skazanym na porażkę procesem karnym. A także opowieść o traumie i braku zrozumienia, którego doświadczyła ze strony społeczeństwa i bliskich osób.

Książka Itō wzburzyła opinią publiczną i stała się katalizatorem ruchu #MeToo w Japonii. Oprócz głosów poparcia autorkę zalała też fala krytyki. Sprawa miała swój finał dopiero w 2019 roku - gdy Itō wygrała proces cywilny przeciwko Yamaguchiemu.

"Czarna skrzynka" to lektura trudna, ale inspirująca - dowód na to, że bez względu na wszystko, warto walczyć o to, żeby prawda wyszła na jaw. Trudno mówić o współczesnym japońskim feminizmie bez książki Shiori Itō.

Wydanie opatrzone posłowiem Karoliny Bednarz.

"Na nagraniach z monitoringu wyraźnie widać, że zostałam zaciągnięta do hotelu, a później przebywałam przez dłuższy czas w pokoju Yamaguchiego. Czy w tym czasie wyraziłam zgodę, czy nie?

Wielokrotnie zwracano mi uwagę, że osoby trzecie nie wiedzą, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami. Prokurator określił to mianem black box, »czarnej skrzynki«. Ale w jaki sposób nieprzytomna osoba, która została zaciągnięta do pokoju, mogła świadomie wyrazić zgodę? Jeśli prawo wymaga bezpośrednich dowodów na to, że w takiej sytuacji nie wyrażono zgody, to uważam, że z tym prawem jest coś nie tak".

[Wydawnictwo Tajfuny, 2023]