Dodany: 18.03.2024 15:11|Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Zmarł Frans de Waal, holendersko-amerykański prymatolog i etolog


Prof. Waal Frans de, holenderski prymatolog zmarł na raka żołądka 14 marca 2024 r. w Atlancie. Od 1982 r. mieszkał i pracował w USA, na stanowisku profesora Emory University.

Większość życia zawodowego Frans de Waal poświęcił badaniom prospołecznych zachowań zwierząt i ich możliwości intelektualnych. Obserwacje zachowań zwierząt były dla de Waala często tylko pretekstem do rozważań o świecie zwierzęcych emocji. Badacz wychodził z założenia, że odpowiedź na pytania o złożoność natury człowieka nie obędzie się bez odwołań do naszych dwóch bratnich gatunków: szympansów zwyczajnych i bonobo. 

"Nigdy nie łudziłem się, że szympansy czy inne naczelne, w tym ludzie, to anioły. Małpy bywają brutalne, ale mają też dobre, empatyczne oblicze. Dlatego irytuje mnie, gdy szukamy w ich zachowaniach wyłącznie źródeł ludzkiej agresji i wojen. Dlaczego nie widzimy w naszych najbliższych kuzynach protoplastów altruizmu, współczucia i wszystkich tych dobrych cech, którymi się tak chlubimy?" (cyt. za https://www.projektpulsar.pl/czlowiek/2249393,1,gdyby-byl-bogiem-dalby-ludziom-wiecej-empatii-zmarl-prof-frans-de-waal.read ).

 

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: Marylek 18.03.2024 19:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Prof. Waal Frans de... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
A u mnie jego książki wciąż czekają na przeczytanie... :(
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: