Dodany: 11.03.2024 16:21|Autor:

Książka: Wariacje faustyczne
Fiut Aleksander
Notę wprowadził(a): Marylek

nota wydawcy


"»Oto dokonane dzieło. Gdyby tylko wiedzieli, za jaką cenę. Czy zgodziliby się? Czy nie odwróciliby się z przerażeniem? Ale on, ten sprawca, miał kiedyś tylko niejasne przeczucie, że podpisuje cyrograf. Naprawdę nie było chwili, kiedy pióro, umaczane we krwi rozciętego palca, waha się przed podpisem i kiedy jeszcze można powiedzieć: »nie««.
(…)
Co chciał Czesław Miłosz w tych słowach zawrzeć, czego jeszcze inaczej wcześniej nie powiedział albo uznał za mało trafne, niewystarczające, chybiające istoty? Dlaczego sięgnął po topos cyrografu? I o kim tutaj mówi? O anonimowym twórcy, nazwanym »sprawcą«, czy o sobie? Czytelników przyzwyczaił, że nierzadko wciela się w cudze postaci i używa w wypowiedziach różnych form gramatycznych, byle zanadto się nie odsłonić, starannie zachować dystans wobec samego siebie, ustrzec się przed intymnymi wynurzeniami. Jeśli tak, to dlaczego znowu unika bezpośredniości wyrazu? Przecież ton wypowiedzi świadczy wymownie, że sprawa może jego samego dotyczyć! Co nim powoduje? Toczy jeszcze jedną grę z samym sobą czy wciąga w nią innych? I do kogo przemawia? Kim są ci »oni«? Czytelnikami czy pisarskimi współbraćmi? Innymi słowy, jak to wyznanie traktować? Jako prowadzony z perspektywy dokonań, w faustowskim tym razem przebraniu osobisty rozrachunek poety z własnym życiem i twórczością?"

fragment


Aleksander Fiut - ur. w 1945 w Żywcu, polski historyk literatury, krytyk literacki, eseista.

Od lat 70-tych zajmował się twórczością Czesława Miłosza. Przeprowadził z pisarzem serie rozmów, które ukazywały się wielokrotnie w wydaniach książkowych. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 1996, w 2002 został mianowany profesorem zwyczajnym. Był kierownikiem Katedry Literatury Polskiej XX wieku Instytutu Polonistyki UJ. Jeden z członków założycieli Fundacji Miejsc Rodzinnych Czesława Miłosza, członek Rady Programowej The Institute of Czesław Miłosz (USA).

Jego zainteresowania badawcze dotyczą poza pisarstwem Czesława Miłosza, literatury XX wieku, literatury Środkowej Europy, pogranicza literatury oraz antropologii, religioznawstwa i psychologii.


[Wydawnictwo Austeria, 2023]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 6
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: