Dodany: 11.03.2024 00:02|Autor:

"Matma dla rodziców" to książka dla tych, którzy chcą i potrzebują pomóc dzieciom w nauce matematyki. Przystępnie i zrozumiale wyjaśnia pojęcia matematyczne, rozwiewa obawy rodziców i pokazuje, że matematyka może być interesująca i zabawna.
- Czy wiesz, dlaczego dzieci czasem myślą, że 3 + 3 = 8 a 6000 to o jeden więcej niż 5099?
- Jak można wykorzystać osie liczbowe i macierze, aby coś szybko policzyć?
- W co grać, żeby ćwiczyć myślenie matematyczne?

Autorzy pokazują, jak rozwijać umiejętności matematyczne w codziennych sytuacjach życiowych, takich jak zakupy, gotowanie czy budowanie. Nie tylko tłumaczą koncepty matematyczne, ale i pokazują, jak przydają się one w codziennym życiu.

Rob Eastaway: napisał kilka bestsellerów łączących matematykę z życiem codziennym. Regularnie występuje w audycjach radiowych i wygłasza wykłady o matematyce w całej Wielkiej Brytanii dla publiczności w każdym wieku, od teatru Royal Exchange po więzienie Pentonville.

Mike Askew jest profesorem specjalizującym się w edukacji w zakresie szkoły podstawowej na Uniwersytecie Monash w Melbourne. Był profesorem edukacji matematycznej w King’s College na Uniwersytecie Londyńskim. Obecnie prowadzi badania, wykłada i pisze na temat nauczania i uczenia się podstaw matematyki. Opublikował wiele sprawozdań, artykułów i wytycznych dla nauczycieli i jest cenionym wykładowcą konferencyjnym. Jest też utalentowanym magikiem.

"Możesz uciekać przed matematyką, ale ona i tak cię dopadnie: w sklepie, w banku albo przy dzieleniu pizzy nieparzyście. Dlatego zamiast jej unikać, lepiej się z nią pobawić i zaprzyjaźnić. Bo w końcu i tak usłyszysz od swojego dziecka: »Pomożesz mi z matmą?«".

Marcin Perfuński, SuperTata.tv

"Królowa nauk, ale również współczesna królowa problemów dzieci i ich rodziców. Nie każdy z nas jest urodzonym matematykiem, nie wszyscy jesteśmy jej miłośnikami, ale każdy jest w stanie zdobyć podstawy matematycznej wiedzy. Autorzy pokazują, że matematyka nie musi być straszna… musi być tylko w przyjazny i ciekawy sposób zaprezentowana".

Mateusz Kacprowski, nauczyciel matematyki, finalista konkursu Nauczyciel Roku 2022

"Książka przybliża zagadnienia matematyczne w bardzo prosty sposób, aby życie rodziców stało się łatwiejsze. Dzięki niej, bawiąc się w gry matematyczne, można zbliżyć się do swojego dziecka. Będziecie o wiele szczęśliwszą rodziną, która rozumie matematykę!"

Anna Stęrzewska, Ania od matmy, autorka kursów z matematyki na www.pirazydrzwi.pl, założycielka Wizualnej matematyki, ekspertka w nauczaniu i dydaktyce matematyki.

"Od wielu lat przekonuję dorosłych, że matematyka nie jest trudna dopóki dorośli jej nie skomplikują dzieciom. Problem w tym, że my, zamknięci w myśleniu symbolicznym, postrzegamy matematykę jako wzory, pierwiastki i skomplikowane obliczenia. To ogromny błąd, który wpływa na to, że zrażamy dzieci do matematyki już od najmłodszych lat. Często słyszę: jak sprawić, żeby dziecko lubiło matematykę?

Odpowiadam wtedy: dzieci same z siebie uwielbiają matematykę, bo mają ogromną potrzebę rozwijania myślenia, myślenie jest przecież ludzkim przeznaczeniem. Dlatego przede wszystkim mamy nie przekazywać dzieciom swoich traum z edukacji matematycznej, mamy doceniać ich sposób rozumowania, pozwalać im doświadczać i bawić się matematyką. To wszystko sprawi, że pozwolimy im rozwinąć matematyczny potencjał i mieć życiowe umiejętności matematyczne.

Wiedzą to również autorzy »Matma dla rodziców. Mniej cierpienia, więcej liczenia«. Czytając tę książkę miałam wrażenie, jakby ktoś dokładnie opisał moje myśli niejednokrotnie powtarzane na kursach czy wykładach. To oznacza jedno: łączy mnie z autorami nie tylko miłość do uczenia dzieci matematyki, ale również sam sposób uczenia matematyki. Dlatego z wielką radością polecam tę książkę wszystkim dorosłym, którzy chcą rozwijać potencjał dzieci i ich kompetencje przyszłości na miarę potrzeb".

dr Zuzanna Jastrzębska-Krajewska, PaniZuzia.pl

[Wydawnictwo Mamania, 2023]