Dodany: 10.03.2024 12:27|Autor:

Książka: Po stronie Kanaanu
Barry Sebastian
Notę wprowadził(a): jolietjakeblues

Poruszająca powieść historyczna wybitnego irlandzkiego prozaika w nowym, znakomitym przekładzie Katarzyny Makaruk.

"Po stronie Kanaanu" to opowieść Lilly Bere, osiemdziesięciopięcioletniej irlandzkiej emigrantki, rozpoczynająca się żałobą po wnuku, Billu. Lilly, córka dublińskiego policjanta, powraca do przeszłości i dramatycznych wydarzeń, wskutek których została zmuszona do ucieczki z Irlandii pod koniec I wojny światowej. Epicka i zarazem intymna historia jej życia ma swój dalszy ciąg w Stanach Zjednoczonych, gdzie - z dala od rodziny - po raz pierwszy zasmakowała słodyczy miłości i goryczy zdrady.

W "Po stronie Kanaanu" Sebastian Barry pochyla się nad takimi zagadnieniami, jak pamięć, wojna, więzi rodzinne, miłość i strata. W 2011 roku książka została nominowana do Bookera, a rok później wyróżniono ją Nagrodą im. Waltera Scotta dla najlepszej powieści historycznej.

"«Tylko niewierni potrafią być prawdziwie wierni i tylko przegrani naprawdę mogą wygrać» - powiedział kiedyś mój wnuk Bill z typową dla siebie błyskotliwością, zanim wyruszył na pustynną wojnę. Był już wtedy po rozwodzie, miał dziewiętnaście lat i święcie wierzył, że przegrał życie. Życie przez wielkie Ż, jak mawiał. Wojna odebrała mu resztki blasku. Wrócił z płonącej pustyni jako człowiek, który widział jedną ze sztuczek diabła. Kilka tygodni później wyszedł na miasto ze znajomkami, może trochę popili, taj jak lubił. Następnego dnia sprzątaczka znalazła go w łazience w jego dawnym liceum. Z sobie tylko wiadomego powodu zakradł się właśnie tam. Zabił się w sobotę, bo chciał - jestem tego pewna - żeby znalazł go dozorca, a nie dzieci, które napłynęłyby falą w poniedziałek. Powiesił się na krawacie, zaczepił go o wieszak na drzwiach. Dlaczego ja żyję, skoro Billa nie ma? Dlaczego to jego zabrała Śmierć?".

Sebastian Barry (ur. 1955 r.) - wybitny irlandzki prozaik, dramatopisarz i poeta. Ukończył Trinity College w Dublinie. Zadebiutował w 1982 roku powieścią "Macker's Garden". Ma w swoim dorobku piętnaście sztuk teatralnych, trzy tomy poezji i jedenaście powieści. Był czterokrotnie nominowany do Bookera (dwukrotnie jego powieści znalazły się na krótkiej liście kandydatek do nagrody), dwukrotnie wyróżniano go prestiżową Costa Book Award (za "Tajny dziennik" i "Dni bez końca").

[Wydawnictwo ArtRage, 2024]