Dodany: 07.03.2024 16:20|Autor:

Książka: Mona
Oloixarac Pola (właśc. Caracciolo Paola)
Notę wprowadził(a): Marylek

"Do takich miejsc jak to, przyjeżdżają ci, co się uważają za pisarzy, a wyjeżdżają jako postaci z książek" - pomyślała Mona Tarrile-Byrne, młoda peruwiańska pisarka. Krążąc po orbicie kalifornijskich narkotyków i erotycznych zatraceń, Mona ląduje na szwedzkiej wsi wraz z niedużą grupą kolegów nominowanych do prestiżowej Nagrody Basske-Wortza. W tym granicznym miejscu - na krańcach obszaru podległego kulturze, zanim zapadnie ciężka arktyczna noc - odkrywa tajemnicze i niezrozumiałe dla niej ślady przemocy.

Przybyli z całego świata pisarze są wobec siebie przyjaźni i podejrzliwi, oceniają się i uwodzą. Pośród zmysłowych i umysłowych przygód głównej bohaterki oraz dyskusji o awangardach, ideologiach i rynku - od TED Talks po borgesowskie orgazmy - Pola Oloixarac kreśli ironiczny portret hipsterskiego kręgu zmyślonej Weltliteratur, porywający thriller idei, przytłaczającą nas aktualnością satyrę na skrywaną brutalność w kulturowych elitach, mroczną refleksję nad potęgą języka w przekształcaniu świata.

[Wydawnictwo GlowBook, 2024]