Dodany: 06.03.2024 13:55|Autor:

W 2014 roku rodzina pana Wasyla i pani Marianny została rozdzielona przez wojnę. Marianna z dziećmi znalazła się na zachodzie Ukrainy, Wasyl pozostał na wschodzie. Aby dołączyć do żony i dzieci, musiał pokonać ponad 800 kilometrów.

Ale jak to zrobić, gdy drogi są zniszczone, komunikacja nie działa i wszędzie kręcą się patrole wroga? Może… rowerem?

Przeczytajcie, jak pan Wasyl sobie poradził i co ma z tym wspólnego Pan Żyrafa.

To prawdziwa historia.

Kiedy w 2018 roku "Źródła" poprosiły Rafała Witka o napisanie książki o uchodźctwie, wojna we wschodniej Ukrainie trwała już od kilku lat, ale o uchodźcach rozmawialiśmy głównie w kontekście przybyszy z Afryki i Bliskiego Wschodu. Nikt nie spodziewał się kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią, a później milionów uchodźców z Ukrainy, którzy nagle stali się naszymi sąsiadami nie z zagranicy, ale z mieszkania obok, z ławki w szkole.

Rafał Witek - autor ponad czterdziestu książek dla dzieci. Zdobył za nie liczne nagrody i wyróżnienia. Współpracuje z magazynem dla dzieci "Świerszczyk" i warszawskim chórem dziecięcym Mille Voci. Prowadzi wesołe spotkania autorskie i z radością odwiedza szkoły i biblioteki w całym kraju. Uważa, że dzieci są najważniejsze!

[Wydawnictwo Literatura, 2023]