Dodany: 06.03.2024 00:37|Autor:

Książka: Na niby!
Derouen Maxime
Notę wprowadził(a): margines

nota wydawcy


Podczas przerwy krokodyl Bruno pociągnął żyrafkę Zosię za kaptur. Tak mówi Zosia, ale Bruno mówi, że to było na niby! Na niby? Co to w ogóle znaczy? Czy można dokuczać komuś na niby? Pytanie o to, co znaczy "na niby", jest zadawane dyrektorowi szkoły, rodzicom, prezydentowi…, ale nikt nie znajduje na nie odpowiedzi. Rodzice zaniepokojeni, że można ich dzieci bezkarnie ciągać za kaptury, wychodzą demonstrować na ulicach. Incydent rozważany jest w mediach: do telewizji zostają zaproszeni eksperci, powstają wykresy i analizy. Podsumowywane są podsumowania, dyskutuje się nad dyskusjami, debatuje nad słowami i zdaniami. Na niby pociągnięty kaptur mobilizuje całe społeczeństwo do rozważań i burzy ustalony porządek.

Młodzi ludzie mają tendencję do kopiowania zachowań innych. Niestety, zachowania na niby, dla żartu czy tylko dla zabawy są niemal powszechne. "Na niby" pokazuje, że wszystko, co robimy, może ranić drugą osobę, nawet nieumyślne działania, a co dopiero celowe gesty. Ta książka to wspaniała, okraszona dawką humoru, lekcja człowieczeństwa! Skłania czytelniczki i czytelników do zastanowienia się nad konsekwencjami własnych działań i do podjęcia próby wysłuchania oraz lepszego poznania drugiej osoby. Także do refleksji nad pojęciami prawdy, fałszu oraz efektem kuli śnieżnej.


Nie sposób pominąć warstwę językową tego dzieła. Ukłony dla tłumaczki Patrycji Masłowskiej, która wspaniale oddała po polsku złożoność francuskiego oryginału. "Na niby" to lektura przydatna również do dyskusji o "robieniu komuś koło pióra", "podkładaniu komuś świni" i innych "zwierzęcych" związkach frazeologicznych. Ta książka naprawdę wspaniale (i)gra z niełatwym językiem polskim.

Książka dedykowana dzieciom w wieku od 6 do 8 lat, to głównie propozycja dostosowana do samodzielnego czytania. To opowieść, która otwiera początkującego czytelnika na pełen przygód świat, która bawi, uczy i rozbudza miłość do literatury.

Zaproś małego czytelnika do świata wyobraźni i wciągających przygód. Ta książka to nie tylko rozrywka i frajda z samodzielnego czytania, to zaproszenie do świata moli książkowych i nasionko, z którego w przyszłości wyrośnie miłość do książek.

Czytanie książeczek ma liczne zalety i wspomaga rozwój dzieci na wielu płaszczyznach:
- Publikacja została podzielona na krótkie rozdziały. To ułatwi odbiór tekstu i zachęci dziecko do eksperymentowania z samodzielnym czytaniem.
- Kontakt dzieci z barwnymi obrazkami pomaga kształcić w nich wrażliwość na sztukę i wspomaga rozwój kreatywności dziecka.
- Publikacja została skonstruowana tak, żeby inspirować dziecko do samodzielnego czytania. Ma krótkie rozdziały, czytelne ilustracje i jest napisana zrozumiałym językiem.
- Mały czytelnik utożsami się z bohaterami, co umożliwi mu lepsze zrozumienie historii i emocji postaci.
- Ze względu na to, że w książce poruszane są problemy, które mały czytelnik być może zna z własnego doświadczenia, łatwiej będzie mu zrozumieć opowieść i wyciągnąć z niej pewne nauki.
- Trening umiejętności samodzielnego czytania to tylko jedna z wartości edukacyjnych. Z tego tytułu czytelnik może zaczerpnąć wiedzy o świecie. Wczuwanie się w opowieść i utożsamianie się z bohaterami mają pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka.
- Czytanie nie tylko rozwija wyobraźnię. Ma dobry wpływ na rozwój intelektualny dziecka i na zwiększenie zasobu jego słownictwa. To świetny trening skupiania uwagi - co jest bardzo ważne w świecie pełnym bodźców i rozpraszaczy.


[Wydawnictwo No Bell, 2023]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 8
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: