Dodany: 23.02.2024 14:08|Autor:

Książka: Białość
Fosse Jon
Notę wprowadził(a): jolietjakeblues

Wspaniała, niepokojąca nowela laureata Nagrody Nobla.

Mężczyzna wyrusza samochodem w drogę bez powodu i celu. Skręca to w prawo, to w lewo, aż w końcu grzęźnie gdzieś w leśnej głuszy na całkowitym odludziu. Niedługo później robi się ciemno i zaczyna padać śnieg. Ale zamiast szukać pomocy, nierozważnie zapuszcza się w głąb ciemnego lasu. Nieuchronnie się gubi, a kiedy wreszcie - zmarznięty i zmęczony - przystaje, natyka się na święcącą pośród ciemności istotę.

Jon Fosse (ur. 1959) - norweski prozaik, poeta i dramaturg, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2023 rok. Debiutował w 1983 roku powieścią "Raudt, svart". Od tego czasu opublikował liczne powieści, opowiadania, tomiki poezji, książki dla dzieci, zbiory esejów i sztuki teatralne. Jego książki przetłumaczono na ponad pięćdziesiąt języków. Należy do grona najczęściej wystawianych żyjących dramaturgów na świecie.

"Patrzyłem w las przed sobą. Las. Tak, drzewa rosły gęsto jedno przy drugim, sosny, iglaste sosny. A między drzewami brązowa ziemia, przypominająca wyschniętą próchnicę. Czułem się pusty. No i ten niepokój. Czego się bałem. Dlaczego się bałem. Czy bałem się tak, że nie miałem siły wysiąść z samochodu. Nie miałem odwagi. A tu kończyła się ta leśna droga, w którą wjechałem, no i na której utknąłem mniej więcej tam, gdzie się kończyła".

fragment

Iwona Zimnicka. Absolwentka filologii norweskiej na UAM w Poznaniu. Tłumaczy literaturę norweską i duńską od trzydziestu lat. Za prace translatorskie dwukrotnie - w roku 1996 i 2022 - odznaczona przez Króla Norwegii Haralda V Królewskim Orderem za Zasługi. W roku 2000 wpisana na Listę Honorową IBBY. W roku 2002 odznaczona przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzowanie kultury norweskiej w Polskiej. W roku 2022 nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia za przekład z języka duńskiego "Trylogii kopenhaskiej" Tove Ditlevsen.

[Wydawnictwo ArtRage, 2024]