Dodany: 24.10.2003 10:14|Autor: A-cis

Opinia subiektywna

Książkę czytało mi się, pomimo niewątpliwych niedostatków scenariusza, bardzo sympatycznie. Jest to stara, sprawdzona klasyka SF, bez schizofrenicznych udziwnień i dla odprężenia warto sobie coś takiego od czasu do czasu przeczytać.

Detalistów jednak ostrzegam. Mogą się zdenerwować na autora za zbyt powierzchowne podejście do fabuły i niedopracowanie powieści :).

Mam tu na myśli np.:
- nadmiernie rozbudowaną część pierwszą z ezwalem, która praktycznie niczemu nie służy i sprawia wrażenie, jakby autor w trakcie pisania zmienił koncepcję powieści,
- niepotrzebny i również niczemu nie służący epizod na księżycu planety Carsona z panią Whitman, gdzie główny bohater udawał Makgajwera,
- idiotyczny pomysł, żeby jedna z ważniejszych osobistości na Ziemi (a nawet w Galaktyce Ziemian) leciała samotnie w małej rakietce, bez żadnej eskorty, na pierwszą linię frontu, na nieznaną planetę (gdzie mogli być rulle). A w dodatku to samo, w tym samym czasie, zrobił Władca Najwyższy wszystkich rulli.

Użytkownik: Astral 04.03.2011 14:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Książkę czytało mi się, p... | A-cis
Tak naprawdę to nie jest prawdziwa powieść, tylko tzw. fixup. Była to częsta praktyka w l. 40., 50. i początków 60 w USA. Ponieważ w tamtym czasie na rynku królowały magazyny sf i autorzy pisali przede wszystkim do nich, regułą były formy krótsze od powieści. I często było tak, że autor zbierał opowiadania, trochę przerabiał, dodawał materiał łączący i w ten sposób powstawała "powieść" do wydania w postaci książki. Innym przykładem fixupa jest "Misja międzyplanetarna", kt. notabene dużo wcześniej publikował "Przekrój" w formie opowiadań. Ale tamta wersja z kolei najwyraźniej była tłumaczona z francuskiego (!), zważywszy na tytuł cyklu (Fauna przestrzeni) i na imiona Obcych ("Zorl, kot przestrzeni", "Ixtl, ten, który był przedtem").