Dodany: 06.02.2024 13:08|Autor:

"Niechaj państwo sobie wyobrażą zupełnie inny świat niż ten, w którym żyjecie, jakiś całkiem wymyślony ułudny świat. I dziwna sprawa, gdy tylko uważniej mu się przyjrzycie, z pewnością zobaczycie, że w czymś jest bardzo podobny do waszego realnie istniejącego świata. W czym? - zapytacie. Przede wszystkim w swojej ułudzie - odpowiem.

Żyjemy w świecie ułud. Rzeczy i zjawiska wokół nas są przemijające i tymczasowe. Nie ma w nich rzeczywistości. I wszystko, co możemy zrobić czy wymyślić - jest ułudne. Sami jesteśmy ułudą. A ułuda, rzecz jasna, może produkować tylko ułudę. Postawiłem sobie za cel opisanie tego świata jako całości, dlatego w epopei nie ma głównych bohaterów i jakiejś mniej lub bardziej określonej linii akcji. Każda poszczególna »półsenna kartka« przedstawia kawałeczek życia tego czy innego bohatera".

Ze wstępu autora do ukraińskiego wydania książki

Wołodymyr Jaworski (pseudonim Woldmur) urodził się 26 maja 1953 roku we Lwowie, pierwsze pięć lat życia spędził w pobliskim miasteczku Pustomyty. W 1971 roku zaczął studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Lwowskiego, które po półtora roku przerwał. Należał do literackiego kręgu Hryhorija Czubaja, brał udział w ruchu hipisowskim. Dłuższy czas pracował jako palacz w kotłowniach gazowych. W 1992 roku przeprowadził się do Kijowa, gdzie pracował jako urzędnik państwowy, potem jako nauczyciel, tam też skończył studia na Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki. Między 2000 a 2008 rokiem zajmował się handlem książkami, miał w Kijowie dwie księgarnie. Od 2009 roku mieszka we wsi Jewmynka na Podesniu.

Epopeję "Półsenne kartki" zaczął pisać jeszcze we Lwowie. Jej fragmenty drukował "Kurier Krywbasu" i inne czasopisma, również polskie ("Literatura na Świecie", "Akcent", "Twórczość", "Teka Puławska" w przekładzie Bohdana Zadury; "Kresy" i "Podkowiański Magazyn Kulturalny" w przekładzie Renaty Rusnak). Pierwszych 50 rozdziałów wyszło książkowo w 2001 roku w wydawnictwie "Fakt", części 1-136 opublikowało wydawnictwo "Tys" w 2021 roku. W 2013 roku lwowska "Triada" wydała jego napisaną we Lwowie powieść z życia hipisów "Radości i męki Borysa Sztockiego". Wołodymyr Jaworski kontynuuje "Półsenne kartki", pisze także nowe utwory, prozatorskie cykle "Notatki mego przyjaciela T. R." i "Moje cienie".

[Wydawnictwo Towarzystwo Galeria Literacka, 2021]