Dodany: 27.11.2023 21:13|Autor:

Zazdrość, Skandynawia, kobiecość i Instagram. Powieść o zakazanych emocjach i człowieczeństwie, która podbiła Szwecję i zdobyła Nagrodę Kulturalną przyznawaną przez prestiżowy dziennik "Dagens Nyheter".

"Do połączenia takiego humoru z mroczną fabułą potrzebny jest niezwykły talent literacki".

"Expressen"

Johanna jest dziewczyną Emila. Pewnego dnia dowiaduje się przypadkowo, że Emil zamierza spotkać się ze swoją poprzednią sympatią. To zdarzenie wywołuje w Johannie lawinę domysłów, obaw i złości.

Tłem tej niezwykłej historii są wzajemne relacje mieszkańców trzech skandynawskich krajów: Szwecji, Danii i Norwegii.

"Dzięki niezłomnemu poszukiwaniu prawdy i wyjątkowemu językowi Johanna Frid wnosi nową energię do współczesnej literatury szwedzkiej".

"Göteborgsposten", Szwecja

"Obok «O wpół do jedenastej wieczór, latem» autorstwa Marguerite Duras jest to najbardziej wciągający tekst, jaki czytałem o zazdrości. «Zazdrość albo płoń, Oslo, płoń» to powieść napisana błyskotliwym poetyckim językiem, który podbija serce czytelnika".

"Hufvudstadsbladet", Finlandia

Johanna Frid urodziła się w Sztokholmie w 1988 roku. Ukończyła licencjat z filozofii na Uniwersytecie Södertörns, natomiast tytuł magistra uzyskała na Uniwersytecie Południowej Daniu w Odense, kierunek: komunikacja kulturowa. W 2017 roku zadebiutowała jako poetka i została nominowana do nagrody Szwedzkiego Radia. W 2018 roku ukazała się jej debiutancka powieść "Zazdrość albo płoń, Oslo, płoń", która stała się w Szwecji bestsellerem i zdobyła prestiżową Nagrodę Kulturalną dziennika "Dagens Nyheter" dla najważniejszego wydarzenia kulturalnego roku.

[Wydawnictwo Stara Szkoła, 2020]