Dodany: 12.11.2023 18:32|Autor:

"Panie i Panowie! Poetki i poeci! Urodzeni po 1960 roku laureaci konkursów i przyszli nobliści! Wszyscy jesteście postmodernistami. A jeśli wy jesteście postmodernistami - to ja nie (chociaż kiedyś byłem)".

"Maniakalna potrzeba potwierdzania przełomów politycznych przełomami w literaturze spowodowała na początku lat dziewięćdziesiątych powstanie ciśnienia oczekiwań wobec twórców młodszego pokolenia, które to ciśnienie, wraz z liberalną teorią wolnego rynku, doprowadziło do wytrysku »brulionu« na łamach prasy i innych mediów. Zdanie powyższe jest ogólne i bezosobowe, umyśliłem sobie jednak, że dopowiedzenie, skąd się mogły wziąć: maniakalna potrzeba, ciśnienie i wytrysk oraz dlaczego czas występowania tych zjawisk jest określony tak, a nie inaczej, pozwoli mi na nieco pełniejsze wejrzenie w mit »pokolenia brulionu«, zdekonstruowanie go i opowiedzenie o innym micie".

Konrad C. Kęder - ur. w 1965 r. poeta, krytyk literacki, redaktor naczelny kwartalnika literackiego "FA-art" oraz wortalu poświęconego czasopismom kulturalnym "Witryna Czasopism.pl". Pracuje w Katedrze Literatury Porównawczej Uniwersytetu Śląskiego.

[Wydawnictwo FA-art, 2011]