Dodany: 29.04.2005 09:33|Autor: bogna

Europejska Biblioteka Cyfrowa

Szefowie sześciu państw - Polski Aleksander Kwaśniewski, Francji Jacques Chirac, Niemiec Gerhard Schröder, Włoch Silvio Berlusconi, Hiszpanii José Luis Zapatero oraz węgierski premier Ferenc Gyurcsany - zwrócili się do całej Unii Europejskiej z apelem o utworzenie cyfrowej biblioteki europejskiej, która udostępni światu dziedzictwo naszego kontynentu poprzez internet.

To odpowiedź na projekt amerykańskiej firmy Google Inc., która w grudniu ub.r. ogłosiła zamiar zeskanowania w ciągu kilku lat zbiorów bibliotek uniwersytetów USA. Skany trafią do internetu, gdzie mają być powszechnie dostępne, a odnośniki do nich znajdą się w indeksie www.google.com.

Źródło: Portal księgarski
Użytkownik: errator 29.04.2005 09:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Szefowie sześciu państw -... | bogna
Pomysł absolutnie przedni, bo - jeśli znam prawo autorskie - 50 lat po śmierci twórcy autorskie prawa majątkowe wygasają i utwory należą do świata. Co prawda mogę się mylić co do okresu i odrębnych umocowań prawnych, ale duch prawa jest chyba właśnie taki.

Dlategho uważam, że byłoby świetnie, gdyby dorobek 25 wieków myśli Europejskiej znalazł się w końcu w Sieci, bo przecież bity nic nie ważą i są dostępne tak samo w Polsce, jak i na stacjach orbitalnych. Trzymam kciuki za projekt.