Dodany: 31.10.2023 13:14|Autor:

- Z zaangażowaniem wykonujesz swoją pracę w szkole, a wciąż czujesz złość i frustrację?
- Masz wrażenie, że bez przerwy gasisz szkolne "pożary"?
- Każdy dzień przynosi masę wyzwań emocjonalnych w relacjach z uczniami/uczennicami, innymi nauczycielami/nauczycielkami, dyrekcją i rodzicami?
- W przytłoczeniu biurokracją szkolną i wymaganiami programowymi zaczynasz gubić siebie?
- A może czujesz, że goniące terminy i rosnące oczekiwania uniemożliwiają Ci skupienie się na istocie Twojej pracy, czyli nauczaniu?

Czas zadbać o siebie i zjechać na pobocze! Przygotowałam dla Ciebie poradnik, który pomaga ogarnąć swoje emocje w chaosie szkolnych spraw. Blisko 200 stron konkretnych porad wynikających z doświadczenia nauczycielki-praktyczki.

Od naszego dobrostanu zależy tak wiele: efektywność nauczania, głębokość budowanych w szkole relacji i siła naszego wpływu na uczniów/uczennice. Warto nauczyć się tego, czego nie uczono nas na studiach: regulowania swoich emocji w stresujących sytuacjach i umiejętności odpoczywania! Warto dać sobie prawo do tego, by zająć się własnym dobrostanem bez towarzyszącego poczucia winy. Praca w szkole jest bardzo wymagająca, ale może być też radosna, spokojna, pełna pozytywnych wyzwań i wsparcia ze strony innych.

"Kryzysowy Niezbędnik Nauczyciela" to:
- przejrzysty poradnik na temat tego, jak dbać o siebie, gdy szkoła zamienia się w emocjonalny poligon - napisany przez praktyka dla praktyków,
- odwołania do konkretnych problemów nauczycieli/nauczycielek z polskich szkół,
- wskazówki i rozwiązania, które można zastosować od razu, "na cito", ale też takie, które warto wdrażać w perspektywie długofalowej,
- dostęp do dodatkowych materiałów, artykułów, filmów i podcastów na temat nauczycielskiego dobrostanu (ukrytych w kodzie QR na okładce książki),
- psychologiczna wiedza, która przyda się nie tylko w szkole i nie tylko nauczycielom/nauczycielkom - umiejętność "ogarniania siebie" jest kluczowa także dla rodziców, a także we wszystkich zawodach, w których pracujemy z innymi ludźmi.

Książka "Kryzysowy Niezbędnik Nauczyciela" to książka-apteczka pierwszej pomocy (First Aid Kit), w której znajdziecie leki na (prawie) całe szkolne zło; to książka-kocyk, którym się otulicie, gdy jest Wam trudno; to książka-poradnik, który nauczy Was, jak podczas szkolnych wyzwań być swoim najważniejszym wsparciem.

Co to tak naprawdę znaczy? W czym mogę Ci pomóc?
- pokażę Ci, jak się regenerować, gdy zmęczenie szkolnymi obowiązkami bierze górę i jak nie mieć z tego powodu wyrzutów sumienia,
- nauczę nadawać odpowiedni priorytet zadaniom, byś nie miał(-a) poczucia, że wciąż gonisz własny ogon,
- podzielę się sposobami na asertywne reagowanie na oczekiwania otoczenia (rodziców, innych nauczycieli/nauczycielek, dyrekcji) i na absurdy systemu,
- nauczę Cię "łapać dystans" wobec szkolnych sytuacji, które wyprowadzają Cię z równowagi i pokażę, jak regulować swoje emocje, gdy robi się "gorąco",
- uświadomię Ci, że traktowanie siebie z łagodnością jest najlepszym punktem wyjścia, gdy pracujesz z dziećmi i młodzieżą,
- pokażę, jak mądrze narzekać, jak prosić o pomoc i jak tworzyć w szkole wspólnotę, w której poczujesz się "jak w domu",
- pomogę Ci budować trwałe i wspierające szkolne relacje - począwszy od najważniejszej z nich - relacji z samym/samą sobą.

Szukasz sposobu na to, by znaleźć nauczycielski spokój w szkolnym chaosie? Nie łudź się, że będzie lepiej, że kryzys minie, że sprawy same się ułożą. Cena jest zbyt wysoka - jest nią Twoje zdrowie i poczucie sensu w życiu. Nie odkładaj decyzji o zadbaniu o siebie! Sięgnij po "Kryzysowy Niezbędnik Nauczyciela".

[Szkoła Dobrej Relacji, 2022]