Dodany: 26.10.2023 22:26|Autor:

Książka: Ten Inny
Kapuściński Ryszard
Notę wprowadził(a): Pingwinek

"Ryszard Kapuściński zawsze próbuje rozumieć istnienie Innego jako istnienie kogoś nam bliskiego i podobnego. Myślę, że właśnie stąd płynie moc jego pisarstwa, jako że staje się ono opowieścią o nas samych, postawionych co najwyżej wobec obcych dla nas, czasem niemożliwych i niewyobrażalnych sytuacji. Czytając o innych, czytamy więc o sobie w szerokich ramach ludzkiego »My«. W świecie dominujących i bezwzględnych rządów »Ja« ta perspektywa uczy pokory i nieskończenie poszerza naszą świadomość".

Olga Tokarczuk, marzec 2020

Książka "Ten Inny" Ryszarda Kapuścińskiego to zbiór sześciu wykładów słynnego reportera, wygłoszonych w Wiedniu, Krakowie i Grazu, a poświęconych naszym relacjom z ludźmi, którzy różnią się od nas językiem, kolorem skóry, religią, oraz naszemu pojmowaniu "inności" - zarówno w dawnych epokach, jak i dziś. Konieczność akceptacji i zrozumienia wielokulturowości współczesnego świata (a wcale nie jest on, dowodzi Kapuściński, globalną wioską) stanowi zawsze aktualne i głęboko humanistyczne przesłanie tej publikacji.

[Wydawnictwo Czytelnik, 2020]