Dodany: 19.10.2023 08:47|Autor:

Zbiór opowiadań Bacharewicza przedstawia nam szereg chorób, na które cierpi młoda Białoruś. Autor niczym lekarz z sarkastyczną bezwzględnością stawia kolejne diagnozy zapewniając, że wyzdrowiejemy.

Z medycyną konwencjonalną Alhierd Bacharewicz niewiele ma wspólnego, wydaje się natomiast wybitnym specjalistą od leczenia duszy. Jego zbiór smakowitych felietonów można by określić mianem literaturoterapii. Co można wyleczyć tymi tekstami? Przede wszystkim naiwność i głupotę. Przynajmniej u tych, którzy czytają ze zrozumieniem.

Alhierd Bacharewicz uważany jest za jednego z najciekawszych współczesnych literatów piszących po białorusku. Jako członek zespołu rockowego i awangardowej grupy poetyckiej Bum-Bam-Lit zaczynał od poetyckiej prowokacji (jest autorem popularnego określenia "bydlandia"), potem zdradził poezję dla prozy, ale zachował skłonność do sarkazmu i sceptycyzm.

Alhierd Bacharewicz jest czterokrotnym laureatem konkursu Nagroda Literacka im. Jerzego Giedroycia, przyznawanej od 2011 za najlepszą książkę roku w języku białoruskim przez białoruski PEN Club we współpracy z Ambasadą RP i Instytutem Polskim w Mińsku oraz niezależnym Związkiem Pisarzy Białoruskich:
2012 - "Mały leksykon medyczny wg. Bacharewicza" (2. miejsce w pierwszej edycji konkursu);
2013 - "Hamburski rozrachunek Bacharewicza" (2. miejsce);
2015 - "Dzieci Alindarki" (3. miejsce);
2016 - "Biała mucha, zabójca mężczyzn" (2. miejsce).

[Warsztaty Kultury w Lublinie, 2017]