Dodany: 07.09.2023 13:09|Autor:

Książka: Jak żyć?
Tischner Józef
Notę wprowadził(a): OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Odpowiedź na pytanie "Jak żyć" wcale nie jest taka prosta, bo gdyby wszyscy ją znali, porządek świata byłby zdecydowanie inny. Wyjątkowa, ciepła, a zarazem mądra książka księdza Józefa Tischnera.

Pozycja książkowa "Jak żyć" nie jest polecana wyłącznie osobom wierzącym. Jej autor w jasny, przejrzysty, a zarazem bardzo mądry sposób udziela odpowiedzi na tytułowe pytanie. Jednocześnie prowadzi rozważania nad problemem wolności człowieka, który przecież sam powinien podejmować decyzje, nie czując żadnej presji z zewnątrz. Mówi o odpowiedzialności i wadze naszych wyborów, które niejednokrotnie przesądzają o tym, w jakim miejscu ostatecznie się znajdziemy.

Ksiądz Tischner sporo miejsca poświęca sumieniu. Zastanawia się, dlaczego w ogóle je mamy, skąd biorą się jego "wyrzuty". Jednocześnie prowadzi rozważania na temat istoty wiary oraz tego, dlaczego część osób wierzy i przychodzi im to z łatwością, a część woli wybrać drogę bez żadnego nadnaturalnego autorytetu do naśladowania. Usiłuje wyjaśnić bardzo szerokie pojęcia, jakimi jest "miłość", "wiara", a także odpowiada na pytanie, kim jest Bóg.

Ksiądz Józef Tischner był polskim prezbiterem katolickim oraz filozofem. Urodził się w 1931 roku, a zmarł w roku 2000. Wielokrotnie działał pod pseudonimami: "Wawrzek Chowaniec", "Molinista", "Józek Szkolny", a także "Jegomość Józek". Swoją filozofię przedstawiał w licznych esejach, skupiając się na metafizyce dobra. Był bardzo znany wśród polskich intelektualistów.

[Wrocławska Księgarnia Archidiecezjalna, 2000]