Dodany: 21.07.2023 13:25|Autor: Asienkas

Zimno, zimniej, Vesaas

Typ recenzji: oficjalna PWN
Recenzent: Asia Czytasia (Joanna M.)

„Seria dzieł pisarzy skandynawskich” jest już swego rodzaju marką na rynku wydawniczym. Klasyka literatury wydana w rewelacyjnej oprawie. Książki, które chce się czytać od pierwszego spojrzenia. Tym razem mój wybór padł na dwie wspólnie wydane powieści norweskiego pisarza Tarjei Vesaasa „Wiosenna Noc. Zamek z lodu”.

Trudno określić, o czym są te teksty. W każdym z nich spotykamy młodego bohatera. W „Wiosennej nocy” do domu czternastoletniego Hallsteina puka rodzina szukająca pomocy. Szkopuł w tym, iż rodzice wyjechali i chłopak został wyłącznie z siostrą. Pomocy jednak się nie odmawia, a zresztą nieznajomi nie zamierzają odejść bez jej uzyskania. W „Zamku z lodu” poznajemy jedenastoletnią Siss, która zafascynowana jest koleżanką ze szkoły, Unn. A ta nieśmiała i tajemnicza dziewczyna skrywa jakąś tajemnicę.

To, co zaprezentował Tarjei Vesaas, jest intrygująca prozą. Zazwyczaj jest tak, że pisarz chce opowiedzieć pewną historię, natomiast Vesaas zanęca, intryguje czytelnika, aby pozostawić mu szerokie pole do interpretacji. Kreuje zagadkę, którą to odbiorca musi rozwikłać. Otacza go symbolami i tylko od widza zależy, które dostrzeże, uzna za ważne i zbuduje dzięki nim własny sens.

Jest to proza oniryczna, ulotna, gdzie sen miesza się z jawą, ale też prosta w czytaniu. Słowa, zdania, fabuła nie są skomplikowane. Akcję łatwo śledzić. Do tego Tarjei Vesaas buduje napięcie niczym autor poczytnych thrillerów. W zarówno w „Wiosennej nocy” jak i w „Zamku z lodu” jest i groza, i tajemnica. Tylko w pewnym momencie czytelnik orientuje się, że nie otrzyma jednoznacznych odpowiedzi, że sam będzie musiał rozsądzić, co się faktycznie wydarzyło.

Prezentowane powieści nie do końca wpasowały się w mój gust czytelniczy (lata czytania thrillerów sprawiły, że tak szerokie pole do interpretacji postawia u mnie pewien niedosyt), ale nie mogę zaprzeczyć, że są czymś oryginalnym. Jest to proza intrygująca i wybitnie angażująca czytelnika. Jeżeli nie dodamy do lektury naszego serca i rozumu nic z tego nie będzie.

Ocena recenzenta: 4,5/6

[Uwagi dla redakcji: tekst dotyczy zbiorczego wydania 2 powieści "Wiosenna noc" oraz "Zamek z lodu" wyd. Wydawnictwo Poznańskie, 2023. Ponieważ regulamin działu katalogu nie pozwala dodania takiego wydania, wspólnie z opiekunem grupy recenzentów zadecydowaliśmy, iż tekst zostanie dodany do jednej z powieści]