Dodany: 01.07.2023 00:16|Autor:

Kot to czysta poezja - któż temu zaprzeczy? Kto kocha koty, ten uczy się dużo trudniejszej miłości do ludzi. A kochać koty i umieć o tym pięknie opowiadać to dopiero jest sztuka. A jeszcze opowiadać w języku poezji, przy tym z wyrafinowanym humorem - to największe mistrzostwo. Jest pośród nas taki mistrz, Franciszek J. Klimek, krakowski literat, satyryk i poeta, autor kilkuset znakomitych wierszy, które podyktowały mu podobnie jak on rozkochane w kotach - Muzy.

Raz liryczne, innym razem tryskające humorem, niekiedy nawet spoglądające z wyżyn filozofii tworzą w sumie swej niepowtarzalną ucztę literacką. Utwory poety zwracają naszą uwagę nie tylko na urodę kotów, ale też budzą sympatię dla tych niezwykle nam przychylnych stworzeń. W 2003 roku czytelnicy magazynu "Kocie Sprawy" uhonorowali Franciszka Klimka tytułem "Zwierzolub Roku", zaś czytelnicy magazynu "Kot" nadali w roku 2006 poecie tytuł "Kociarza Roku".

Niniejszy tomik wierszy poety "Koty są dobre na wszystko" zawierający 93 utwory poetyckie, w tym jedyne w światowej poezji "kocie limeryki" (podziwiane przez samą Wisławę Szymborską) jest również pięknym albumem grafik i obrazów o kociej tematyce autorstwa białoruskiej malarki młodego pokolenia po petersburskich szkołach artystycznych - Oksany Gatalskyej. Prace jej zdają się podkreślać klasyczne piękno wierszy polskiego poety. Z twórczością artystki można zapoznać się na stronie internetowej: facebook.com/oksana.gatalskaya

Czytelników zainteresowanych postacią i twórczością Franciszka J. Klimka zapraszamy na stronę internetową poety www.klimek.art.pl

[Fundacja Kultury i Sztuki Europejskiej Ars Longa Mieczysława Święcickiego, 2014]