Dodany: 29.04.2023 23:53|Autor:

Mrówki w czasie 150 milionów lat ewolucji odegrały kluczową rolę w eko­systemach pod niemal każdą szerokością geograficzną. Podobnie jak ludzie potrafią współpracować, walczyć czy zniewalać. Budują siedziby ze skompli­kowanymi systemami komór i korytarzy, uprawiają ogrody, a nawet hodują inne zwierzęta. Posiadają szereg niezwykłych umiejętności, na przykład:
- Pogonomyrmex - uwalniają chmurę alarmowych feromonów, aby wezwać na pomoc swoje współtowarzyszki, gdy dochodzi do konfrontacji z mrów­kami ognistymi;
- Megaponera analis - najbardziej wojownicze mrówki Afryki, potrafią prze­nosić w żuwaczkach do piętnastu termitów;
- Basiceros - najwolniejsze ze wszystkich mrówek, pokrywają swoje ciała kurzem i śmieciami dla kamuflażu.

Zadziwiające zwyczaje tych niewielkich stworzeń prezentuje wybitny zoo­log Edward O. Wilson. Autor zabiera nas w niezwykłą podróż od Mozam­biku i Nowej Gwinei, przez wyspę Dauphin w Zatoce Meksykańskiej, aż po dzikie rejony Puszczy Amazońskiej, podczas której z pasją opowiada o swo­jej trwającej od niemal ośmiu dekad fascynacji tymi niezwykłymi owadami.

[Wydawnictwo Copernicus Center Press, 2021]