Dodany: 13.04.2023 23:28|Autor:

z okładki


Drodzy przyjaciele!

Zachęcamy was do lektury zeszytów naszej nowej serii pt. "Pilot śmigłowca", których treść stanowią przygody por. pilota Sławomira Karskiego i jego kolegów-lotników!

W zeszytach tej serii zobaczycie zdjęcia oraz modele samolotów i śmigłowców i znajdziecie wiele interesujących informacji o nowoczesnych maszynach latających.

Dowiecie się wszystkiego co was interesuje na temat służby w ludowym lotnictwie polskim.
Poznacie również historię lotnictwa Ludowego Wojska Polskiego.

Zeszyty serii "Pilot śmigłowca" podobnie jak i zeszyty serii "Kapitan Żbik" są do nabycia we wszystkich kioskach "Ruchu".


KRONIKA MO - 1945

Kraków został wyzwolony w dniu 18 stycznia 1945 roku przez wojska radzieckie i jednostki Wojska Polskiego w ramach działań taktyczno-strategicznych - słynnego manewru marszałka Koniewa dowódcy I Frontu Ukraińskiego odcinającego wojska hitlerowskie od zachodu, co uniemożliwiło Niemcom zniszczenie zabytkowego Krakowa, jednego z najstarszych miast Polski.

W walce o ochronę zabytków i we współdziałaniu z wojskami radzieckimi i polskimi wyróżniły się miejscowe oddziały partyzanckie, a szczególnie I Brygada AL Ziemi Krakowskiej im. Bartosza Głowackiego, z której powstały pierwsze jednostki Milicji Obywatelskiej na ziemi krakowskiej.

Już 18 stycznia 1945 roku przystąpiono do organizowania Milicji w Tarnowie. Organizatorami jednostek MO i Urzędów Bezpieczeństwa Publicznego na terenie województwa krakowskiego byli działacze PPR, dowódcy oddziałów partyzanckich AL i BCh. Znaczną część funkcjonariuszy MO stanowiła kadra oficerska i podoficerska przybyła z Komendy MO woj. rzeszowskiego w liczbie 120 osób.

19 stycznia 1945 roku przybyła do Krakowa grupa operacyjna Komendy Głównej MO w składzie 40 funkcjonariuszy i oficerów MO odpowiednio przeszkolonych z zakresu działania administracji państwowej.

Początkowo struktura organizacyjna była różna, przystąpiono więc do organizowania Komendy Miasta Krakowa, Komisariatów i Komend Powiatowych oraz Posterunków Gminnych MO.

Głównym zadaniem Milicji i Służby Bezpieczeństwa była ochrona obiektów państwowych, zakładów pracy, mienia i życia obywateli oraz zwalczanie różnego rodzaju band rabunkowych i nacjonalistycznych.

W latach 1945-1949 przeprowadzono na terenie województwa krakowskiego ponad 2000 akcji zabezpieczających ład, porządek i bezpieczeństwo.


[Wydawnictwo Sport i Turystyka, 1975]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 19
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: