Dodany: 10.04.2023 17:04|Autor:

Książka: Kształt ruin
Vásquez Juan Gabriel
Notę wprowadził(a): jolietjakeblues

"Jedna z najlepszych powieści ostatnich lat".

Mario Vargas Llosa

Zdobywca Prémio Literário Casino da Póvoa. Finalista Międzynarodowej Nagrody Bookera. Finalista de Novela Mario Vargas Llosa. Finalista Nagrody Medici. Finalista Prix Femina.

"Człowiek, który w XXI wieku na nowo wymyślił literaturę latynoamerykańską".

Jonathan Franzen

"Pełna rozmachu i mistrzowska powieść".

"The Washington Post"

"Vásquez zbiera anegdoty w pełną dygresji, zwodniczą autofikcję, łącząc medycynę sądową z pogłoskami, przedkładając relację z drugiej ręki przed słowa naocznego świadka, wystawiając pamięć prywatną przeciwko publicznej (...)".

"The Guardian"

"Vásquez zajął miejsce Marqueza w roli literackiego arcymistrza Kolumbii".

"The New York Review of Books"

"Dzięki niesamowitemu talentowi Vásquez odsłania przed nami tajniki detektywistycznego śledztwa, poddając refleksji duchy przeszłości oraz dziedzictwo winy, wątpliwości i strachu. Anzola i Carballo są niezapomniani".

"El País", Babelia

"»Kształt ruin« to wybitna powieść o spisku i kłamstwach oficjalnej historii, o prawdzie czającej się w jej cieniu, o powracających widmach. O przemocy, która drzemie w nas wszystkich i której czasem nie chcemy dostrzec".

"Lire"

"Trzy słowa: »The Zapruder film«.

To fraza, którą Francisco Benavides wpisuje na YouTubie, żeby pokazać Vasquezowi słynne nagranie zabójstwa Johna Fitzgeralda Kennedy'ego. W tym momencie sam przerwałem czytanie i sięgnąłem po telefon. Film - który, jak pisze Vásquez, »jest częścią dwudziestowiecznej świadomości zbiorowej« - zostaje chwilę potem przeanalizowany przez bohaterów jako dowód w sprawie śmierci prezydenta.

To niesamowite, jak daleko Vásquez posuwa się w zacieraniu linii między prawdą a fikcją. Narrator nie tylko relacjonuje sprzeczne stanowiska. Każde z nich popiera: fotografią fragmentu czaszki, skanem zdjęcia rentgenowskiego, pokreślonymi wycinkami z gazet i ksiąg. Gdy o spisku wymierzonym w Gaitana mówi Carballo, łatwo to zlekceważyć. Ale gdy o tajemniczym, elegancko ubranym mężczyźnie pisze sam Marquez? »García Marquez, a nie jakiś pierwszy z brzegu palant«, bulwersuje się Carballo. W »Kształcie ruin« nie ma nic z pierwszej ręki. Zamiast dialogów dostajemy zasłyszane wypowiedzi, zamiast wyjaśnień dla czytelnika - ostrzeżenie. Gra toczy się do samego końca.

Niezależnie od tego, którą stronę historii uznamy za właściwą, Vásquez skutecznie utrudnia nam stanięcie po jednej z nich. Sceptycyzm, z jakim traktuje adeptów teorii spiskowych, rozumiemy dziś aż nazbyt dobrze. Jednocześnie trudno pozostać cynikiem, gdy stawia nas to w jednym szeregu ze skorumpowaną władzą, która nie dość, że ma krew na rękach, to jeszcze nie waha się zniszczyć życia jedynej osoby, która walczy o prawdę. Gdy jednak zapytamy sami siebie, czy i o jaką prawdę chodzi, cała zabawa zaczyna się od nowa.

»Kształt ruin« był jedną z tych powieści, nad kupnem której nie musieliśmy zbyt długo się zastanawiać. Niezależnie od tego, czy jesteście już po lekturze, czy tylko zajrzeliście na tył książki z ciekawości - mam nadzieję, że Wy również.

Oto Echa. »Kształt ruin« to nasza pierwsza powieść".

Bartłomiej Nawrocki, Redaktor inicjujący

Juan Gabriel Vásquez - kolumbijski pisarz, dziennikarz i tłumacz urodzony w 1973 roku w Bogocie. Jego książki przetłumaczono na dwadzieścia sześć języków i wydano w czterdziestu krajach. Jest laureatem licznych wyróżnień literackich, m.in. English Pen Award 2012 za "Hałas spadających rzeczy", nagrody Hiszpańskiej Akademii Królewskiej za "Reputacje" czy nagrody Rogera Caillois, otrzymanej wcześniej przez m.in. Mario Vargasa Llosę, za całokształt twórczości. W 2019 roku "Kształt ruin" znalazł się w ścisłym finale Międzynarodowej Nagrody Bookera.

[Wydawnictwo Echa, 2020]