Dodany: 09.04.2023 18:54|Autor:

Książka "Sztuka samowychowania. Przewodnik praktyczny" Dariusza Zalewskiego jest kolejną po "Wychować człowieka szlachetnego" zachętą do podjęcia pracy nad charakterem. Zgodnie ze słowami hr. Zygmunta Krasińskiego: "Bądź arcydziełem nieugiętej woli". Autor wzywa każdego człowieka, by stanął do najwspanialszej przygody swego życia - rzeźbienia własnej osobowej doskonałości. Zgłębiając tajniki wychowania Autor sięga do skarbca klasycznej mądrości pedagogicznej. Zwraca uwagę na konieczność formowania cnót i zwalczania wad jako na swoiste dwa filary umożliwiające rozwój osoby; podaje przykłady ćwiczeń (tzw. duchowej rozgrzewki) przed rozpoczęciem pracy oraz szczegółowe sposoby walki z siedmioma wadami głównymi.

Sztuka ta potrzebna jest każdemu - niezależnie od wieku: przecież wszelkie podejmowane obowiązki i zadania życia wymagają posiadania charakteru. Adresatami tego "Przewodnika praktycznego" są jednak przede wszystkim ludzie młodzi, którzy znajdą tu konkretne wskazówki, jak stać się skutecznym wychowawcą siebie samego: jak pielęgnować własne cnoty, jak zwalczać wady. Młodość bowiem wymaga podjęcia decyzji o formowaniu siebie, która wytyczy ścieżki na całe życie. Dodatkowym atutem "Sztuki samowychowania" jest bezpośredniość i prostota, z jaką Autor przedstawia ową ważną a niełatwą tematykę, dzięki czemu książka okazuje się zrozumiała i przydatna dla każdego, kto chciałby stać się lepszy.

[Fundacja Servire Veritati / Firma EK Dariusz Zalewski, 2019]